همراه شو برای فصلی نو / ثبت نام


سرمایه اصلی من عملکردی است که مقابل چشمان مردم تبریز به یادگار مانده است.

 

علیرضا نوین در گفتگو با روزنامه سرخاب : 

سرخاب : مصاحبه اخیر شهردار سابق تبریز با سایت تابناک تبریز، تبدیل به جنجال رسانه‌ای مخالفان وی شده است و در تلاش‌اند تا با استفاده از پررنگ کردن برخی جملات مندرج در این مصاحبه شرایط را علیه دکتر علیرضا  نوین رقم بزنند. چنین اقداماتی در حالی صورت می‌گیرد که نوین در مدت‌زمان پس از شهرداری خود تاکنون در هیچ گفتگویی در خصوص شورا و شهرداری فعلی شرکت نداشته و علی‌رغم پرسش‌های خبرنگاران در گفتگوهای مختلفی که از وی منتشر شده، درباره مدیریت شهری تبریز پس از دوران خود سخنی نگفته و صرفاً به ارائه گزارش درباره دوران شهرداری خود بسنده کرده است.

بااین‌حال چند وب‌سایت خبری و برخی گروه‌های تلگرامی در فضای مجازی، یادداشت‌هایی را در روزهای اخیر منتشر کرده‌اند تا چنین نشان دهند که نوین با انجام این مصاحبه قصد بهره‌گیری از وضعیت فعلی به نفع خود را دارد و ظاهراً با این هجمه‌ها سعی دارند تا چهره موجه او را مخدوش نمایند.
همین امر باعث شد تا در فرودگاه شهید مدنی (ره) در زمان عزیمت وی به مشهد مقدس، برای توضیحات بیشتر به‌صورت سرپایی به دیدار شهردار سابق تبریز برویم.
او از اینکه چنین صحبت‌هایی از قول وی نقل‌ و اکنون در آستانه انتخابات مطرح‌شده است، آرام می‌خندد و می‌گوید زیاد سخت نگیرید؛ من این آقایان را خوب می‌شناسم و به تاکتیک اطرافیان و خودشان کاملاً واقفم. فلذا نه دلگیر هستم و نه نگران. به نظرم باید با استفاده از این جنجال‌ها به‌عنوان فرصت پیش‌آمده، از خدمات صادقانه خود و همکاران دفاع کنیم.
اما می‌خواهم به چند نکته اشاره‌کنم:
اولاً باید بگویم دوستان ما امروز، پست مدیریتی، حق امضاء، ابواب‌جمعی، حقوق‌بگیر و مطبوعات و برنامه روزانه رادیو و تلویزیونی و اختیاراتی دارند که من در حال حاضر فاقد این پشتوانه‌ها هستم و سرمایه اصلی من عملکردی است که مقابل چشمان مردم تبریز به یادگار مانده است، و در کنار آن اندکی از تلاش‌های دوران دفاع مقدس و خدمت بی‌منت به این مردم شریف و قدرشناس است. هرچند ممکن است کاندیداتوری من برای انتخابات مجلس، موجب دل‌چرکینی بعضی افراد هم بشود؛ ولی چه کنم که اهل سیاست‌بازی و نقاب بر چهره نیستم و سیاستم بر اساس دیانتم است.
ثانیاً باید اضافه کنم که آلوده هرزگی و سیاه‌بازی و بی‌تقوایی برخی نمی‌شوم. من به وصایای امام راحل (ره) در ساده زیستی، پرهیز از اشرافی‌گری و صیانت از بیت‌المال عمل نموده و راه خدمت صادقانه به مردم را ادامه خواهم داد. فلذا طبیعی است که در مقابل کوچک‌ترین کج‌روی‌هایی که در بدنه مدیریتی در سطوح مختلف شهر و کشور روبرو شده و خواهم شد، به وظیفه امربه‌معروف و نهی از منکر و روشنگری خود عمل کرده و خواهم کرد و هیچ ابایی از جوسازی‌ها ندارم. ان شاء ا... امیدوارم در ادامه هم فردی نباشم که حقیقت را فدای مصلحت طلبی دوستان و جناح خاص و منافع خود کنم.
ثالثاً از زحمات اکثریت اعضای شورای شهر و کارکنان و کارگران شهرداری قدردانی می‌کنم که هم در گذشته و هم حال برای آبادی شهر تلاش بسیاری می‌کنند. این عزیزان با شناختی که از روحیه بنده دارند، می‌دانند که هدف من توهین و اهانت به افراد خاصی نبوده، بلکه در مقابل سؤال خبرنگار، توضیحات عمومی و کلی بنده طوری منعکس‌شده که شائبه بعضی برداشت‌ها و ذهنیت‌ها را فراهم آورده است. درحالی‌که هیچ قصد و نیتی در مقابل افراد خاص مدنظر نبوده و ادبیات مدیریتی‌ام از اول، رک‌گویی و پرهیز از محافظه‌کاری در قالب رعایت اخلاقیات بوده و خواهد بود.
رابعاً گله دیگر بنده از فرافکنی برخی از افراد حاشیه‌ساز در شورا و شهرداری است. کسی که در دوران بنده، مدیر منطقه بوده و به دلیل برخی مسائل و کوتاهی‌هایی که در انجام وظایف خود داشته، از مسئولیت جابجا شده؛ امروز از دستاوردها و اشتباهات دوران مدیریتی گذشته که خود مسئول بخشی از آن بوده حرف می‌زند و با تمام بی‌تقوایی از عینک بدبینی صحبت می‌کند. درجایی دیگر نسبت به پاره کردن بنر سخنرانی من در هفته دفاع مقدس و هفته بسیج و ... که متعلق به پایگاه‌های بسیج است، اقدام می‌کنند. این کارها قابل‌تأمل است و چه‌بسا این نوع افکار، آتش‌بیار بعضی از اتفاقات اختلاف‌برانگیز باشد. البته ازآنجایی‌که من این‌ها را خوب می‌شناسم و برایم زیاد تازگی ندارد، لذا زیاد جدی نمی‌گیرم. چون به حال و رفتار آن‌ها در آن روز که من مسئولشان بودم و یا روزی پستی داده بودم آگاه هستم. از زمانی که پست و مقامشان را گرفتیم فعالیت‌های عجیب و رفتارهای زشت زیادی از این‌ها دیدیم. پس همه باید مراقب اطرافیان باشیم. همه این روزها می‌گذرد و آنچه می‌ماند اخلاقیات و عملکرد ماهاست.
 

می‌گویند نوین این‌ مصاحبه را کرده که در انتخابات آتی برای خود رأی جمع کند؟


این هم از آن حرف‌هاست. واضح است که این‌گونه صحبت‌ها رأی نمی‌آورد و اینکه می‌گویند نوین این‌ها را گفته برای رأی آوری، خلاف واقع است. اگر من می‌خواستم شهردار شوم یا عضو شورای شهر، باز می‌شد این صحبت‌ها را به‌حساب جمع‌کردن رأی گذاشت؛ اما چنین نیست.


اما شما درباره مدیریت شهر انتقاداتی مطرح کرده‌اید.


اصل اینکه درباره شهر حرف‌هایی دارم را منکر نیستم و هنوز هم انتقادات سفت و سختی دارم. به‌هرحال من حدود 20 سال پیش از شهرداری تبریز، در کارهای عمرانی ملی فعالیت کرده‌ام و 8 سال از عمرم را در این شهر مشغول خدمت به مردم بوده‌ام. طبعاً برخی موارد قابل نقد است. همان‌طوری که در زمان مدیریت بنده هم از طرف خیلی‌ها پروژه‌های شهری تجزیه‌وتحلیل و نقد می‌شد ولی وظیفه قانونی ایجاب می‌کرد توجیه کنیم. نه اینکه گذشته را زیر سؤال ببریم. البته من مسئولیت مدیران شهرداری را زیر سؤال نمی‌برم. شورای شهر جایگاه قانونی دارد و همین‌طور شهردار که منتخب اعضای شوراست. به‌هرحال تاکنون سکوت کرده‌ام و قضاوت درباره وضعیت فعلی شهر را شهروندان در شورای پنجم در سال 96 قضاوت خواهند کرد. ولی حالا که باب این حرف‌ها ناخواسته بازشده، هر جا ضروری باشد با رعایت احترام حرفم را به‌عنوان یک شهروند علاقه‌مند به تبریز خواهم زد.


در آن مصاحبه به رأی بالای دکتر دبیری اشاره‌کرده‌اید؟ چطور مصاحبه به آنجا رسید؟


خوب بنده و آقای دبیری دیروز و امروز نیست که همدیگر را شناخته‌ایم و تلفنی هم ماجرا را به ایشان توضیح دادم که سؤال چه بود و جواب من چه بوده است. در بین صحبت‌های پایانی آن مصاحبه، صحبت از اختلاف رأی بالای نفر اول و برخی از اعضای شورای چهارم شد. بنده هم عرض کردم اینکه از کجا چنین اختلاف آرایی حاصل شده را خبر ندارم. هرچند وزیر محترم کشور و برخی نهادهای نظارتی و خود مردم هم در سال‌های اخیر به برخی روش‌های غیرمعمول برای کسب رأی در فرآیند فعالیت‌های قبل از انتخابات اشاره می‌کنند ولی باز تأکید کردم که هیچ سندی در دست ندارم و من هم فقط شنیده‌ام. ان شاء ا... مسئولین برگزاری و نظارتی انتخابات با تدابیر شایسته و اجرای دقیق قوانین حاکم بر انتخابات اقدامات جدی را به عمل خواهند آورد.


برخی می‌گویند شما با این حرف به شعور مردم توهین کرده‌اید؟ و این چه اصولگرایی است که به مردم توهین می‌کند؟


بنده خادم این مردم هستم. چنین تهمتی به بنده دور از انصاف است. آن‌هایی که این حرف‌ها را ملعبه کرده‌اند تا به اهداف دیگری برسند خودشان می‌دانند که این وصله‌ها به نوین نمی‌چسبد و یاد یکی از آن افرادی که این‌ها را گفته می‌اندازم که یک سال پیش در زمان ورود پنج دستگاه واگن قطار شهری به تبریز، به دفترم آمد و با فضاسازی علیه شهردار محترم تبریز، دنبال ایجاد اختلاف‌افکنی و تحریک بنده بود. ولی بنده با بی‌اعتنایی نه‌تنها توجهی نکردم بلکه اشاره کردم که ورود واگن‌ها به شهر تبریز مبارک است؛ هرچند در آن جلسه نامی از بنده برده نشده باشد.
8 سال از عمر من در همین شهرداری صرف خدمت به مردم این شهر شده است و به‌رغم وجود موافق و مخالف، تحولات اساسی و زیرساختی، بدون تبلیغات مضاعف در این شهر انجام شده است. قبل از آن هم در طول مدت خدمتم در سپاه و بسیج تمام تلاشم در کل کشور، معطوف به عمران و آبادانی بوده است. در ادامه سؤال شما در مورد اصولگرایی هم در جاهای دیگر گفته‌ام که من فراجناحی هستم و اگر بنا به نام‌گذاری باشد بهتر است نام «نو اصولگرایی» بر این سبک سیاسی نهاده شود و همین‌جا مجدداً ارادت قلبی خودم را به همشهریان عزیزم ابلاغ و از بابت تقصیرات مدیریتی غیرعمدی خودم در عمر مدیریت 35 ساله‌ام پوزش می‌طلبم. توان خدمتی‌ام به همین اندازه بوده است که آن‌هم از لطف خدا و مشارکت مردم بوده است.


آقای دکتر! در فضای مجازی، برخی افرادی که خودتان هم اشاره کردید مطالبی را در خصوص عدم سلامت انتخابات در تفسیر سخنان شما مطرح کرده‌اند. نظر خودتان چیست؟


در طول سی‌وشش سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به‌طور متوسط هرسال یک انتخابات در کشور انجام‌شده که سالم‌ترین انتخابات در بین کل کشورهای جهان هستند. هیچ‌کس نمی‌تواند شائبه‌ای و تردیدی به صحت و سلامت انتخابات در ایران وارد کند. البته هر کاندیدایی می‌تواند اعتراض خود را در چهارچوب قانون به دستگاه‌های مربوطه اعلام و پیگیری کند. اگر هم در گوشه و کنار تخلفی صورت می‌گیرد، به اصل کار خللی وارد نمی‌کند و دستگاه‌های نظارتی و بازرسی و حتی خود مردم هم خوشبختانه متخلفین را معرفی می‌کنند و بقیه کار با قانون و مسئولین مربوطه قضایی هست که رسیدگی کنند.


برگردیم به مدیریت شهری. در آن مصاحبه چند عدد و رقم گفته‌اید که برخی - از زبان شهرداری - آن‌ها را تکذیب می‌کنند. مثلاً اینکه وام‌هایی گرفته‌اید که رقمشان بالاتر از وام‌های فعلی بوده. دراین‌باره چه می‌گویید؟


بله. من هم جوابیه روابط عمومی شهرداری و همین‌طور روابط عمومی شورای شهر را ملاحظه کردم. هرچند مطالب برایم تعجب‌آور بود، اعداد و ارقامی که بنده گفته‌ام، مستند است و همه در بایگانی شورای شهر و شهرداری و مکتوبات گزارش شهر در 5 جلد موجود است. اما درباره وام‌ها باید عرض کنم که اوراق مشارکت با وام بانکی خیلی متفاوت است که کارشناسان اقتصادی دراین‌باره صاحب‌نظرند و می‌دانند که این دو باهم تفاوت زیادی دارند. در دوره مدیریتی ما اوراق مشارکت منتشر شد که ارزش‌افزوده فراوانی داشته و دارد. البته روش‌های مختلفی برای اداره کشور و شهر وجود دارد که بنا به مصوبات مجلس شورای اسلامی و یا شورای شهر، دستگاه‌های اجرایی آن‌ها را انجام می‌دهند.


شما گفته‌اید که شهرداری در تخصص آقای نجفی نیست؟ اما مگر مدیریت شهر فقط با یک تخصص انجام می‌شود؟


گفتم که شهردار منتخب شوراست. اگر هم نقدی در این خصوص طرح کردم به شورا بوده، نه به شهردار محترم. شهرداری ده‌ها وظیفه را به همراه کارشناسان در شهر مدیریت می‌کند. دقت کنید که مدیریت شهری این نیست که من یا آقای نجفی از همه این‌ها سردر بیاوریم. همچنین تجربه و دانش تخصصی در مدیریت مسئولین، چیزی نیست که نادیده گرفته شود و هرکس بر اساس تحصیلات و مطالعات و خدمات و سوابق خدمتی خودش در کشور می‌تواند مدیر موفقی باشد. همان چیزی که معتقدیم در کشور تخصص و تعهد نیاز مسئولیت‌هاست. همچنان که بنده به توان دوست قدیمی خودم آقای حاج صادق نجفی در اداره و خدمت‌رسانی به مردم در سازمان بازرگانی و تلاش‌های چندین ساله در عرصه صنعت و تجارت، ارزش فراوانی قائلم. به‌هرحال شهر و مسائل شهری هم رشته‌های متنوعی را شامل است و مخصوصاً در برنامه‌ریزی شهری باید لحاظ شود. این امور تجربه و دانش خودش را می‌طلبد که کارشناسان امر، برای تصمیم‌گیری، مدیران را یاری می‌کنند و این چیزی بود که من اشاره‌کرده‌ام و هیچ قصد خاصی به شهردار محترم نداشته‌ام.


گفتید نقدتان به شورای شهر است. چون شورا شما را انتخاب نکرد ناراحتید و به شورا انتقاد می‌کنید؟


من در دهه فجر 91 و قبل از برگزاری انتخابات شورای چهارم صراحتاً در حضور خبرنگاران رسانه‌ها اعلام کرده بودم که با اتمام دوره شورای سوم، مدت قانونی شهرداری من هم به پایان می‌رسد و تمایلی هم برای نامزدی شهرداری در دوره چهارم ندارم. هرچند که در اولین جلسه شورای چهارم بدون هماهنگی بنده، از طرف برخی دوستان مطرح شده بود که بعداً بنده به ریاست محترم شورا گلایه کردم. فلذا خیلی ساده‌لوحی است که کسی فکر کند بنده بعد از 8 سال مسئولیت شهرداری، مجدداً انتظار ابقای دائم‌العمر و الی‌الابد را داشته‌ام!


با این حساب ناگفته‌های دیگری هم هست؟


من نمی‌خواهم الآن وارد این مسائل شوم و برای پرواز باید به سالن بروم. همان اندکی هم که ورود پیدا کردم دیدم که در برابر اظهارنظرهای صادقانه هجمه‌ها و تفسیرهای مختلفی شروع شد. متأسفانه آستانه تحمل همه ما پایین است و از طرف دیگر افراد زیادی هستند که شاید سخت‌گیری‌های بنده در دوران شهرداری به مذاقشان خوش نیامده و امروز مترصد فرصتی هستند که من را تخریب کنند.


به‌عنوان آخرین کلام اگر صحبتی دارید بفرمایید:


ببینید حرف‌هایی که در باب پروژه‌های شهری زده‌ام را اگر شهروندان و دانشجویان و خبرنگاران از من بپرسند خود را موظف می‌دانم پاسخ دهم و نمی‌توانم به آن‌ها آدرس غلط بدهم. دید من به مسائل شهری، دید زیرساختی و آینده‌نگر و برنامه‌ریزی شده است و حرف‌هایم هم برای آینده بهتر برای شهر و مردم و در راستای رفاه آنان است. در آخر ضمن تشکر از همه کسانی که خالصانه و صادقانه به مردم خدمت می‌کنند، امیدوارم به‌جای رنجش، کمک‌حال یکدیگر بوده و به‌دوراز بغض و کینه پاسخگوی مطالبات مردم باشیم. ان شاء ا...

بازگشت
آخرین عناوین
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  انسان، یگانه وجودی است که از خالق هستی بیش از همه‌ی موجودات دیگر عنایت دیده است و کرامت چشیده است. خداوند ودیعت امانت الهی را در وجود او نهاده است و اشرف مخلوقاتش خوانده است و به خاطر آفرینش او، بر خود آفرین گفته است. پروردگار هستی بخش، در معدن وجود ... بیشتر
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند . علیرضا نوین اظهارات برخی از اشخاص را در آستانه انتخابات سیاه‌نمایی و هوچی‌گری دانست و خواستار قضاوت عادلانه و منصفانه مدیریت ... بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند... بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان.. بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت احترام و اکرام نیز در حق او بعمل آید، باز هم آن حضرت قربانی ظلم مضاعف ناشناختی و ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت ... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  خورشید طلیعه سی و نهمین فجرپیروزی در آسمان ایران اسلامی درحالی نورافشانی می کند که سی و هشت سال از رشادت های مردمی که درنفی استبداد طاغوت و استقرارنظام اسلامی از بذل جان خویش نیز دریغ نورزیدند، می گذرد.... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  امروز و در آستانه سالگرد دیگری از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بیش از پیش نیازمند وحدت و همدلی آحاد ملت ایران و اطاعت از فرامین رهبر مدبر و شجاع خود ... بیشتر
کلیه حقوق این سایت برای شرکت داده پرداز طراحان ماندگار محفوظ میباشد