همراه شو برای فصلی نو / ثبت نام


29 بهمن ؛ پیام ها و پیامدها

 از قیام 29 بهمن سال 56 مردم تبریز و ماجراهای پیرامون این خیزش استبدادستیزی قرن حاضر سخن بسیار رفته و اغلب صاحبنظران تاریخ معاصر بر نقش این قیام همه جانبه در تسریع مبارزات ضد طاغوتی ایران و تاثیر آن در تهییج تظاهرات بعدی علیه رژیم منحوس پهلوی اتفاق نظر دارند.

در واقع حماسه بزرگی که در این روز توسط مردم تبریز آفریده شد، اعلامیه‌ای رسمی برای آغاز حرکت عظیم مردمی در سراسر کشور بود که شور یکپارچگی را در کالبد ملت دمید و زوال همیشگی طاغوت را رقم زد.
انقلاب همه‌گیر تبریز در 38 سال قبل ، جدا از حوادث و اتفاقات مهم آن در ابعاد مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی تاثیرات شگرف خود را با رویکرد اصلاح زیرساخت‌های موجود بر جای گذاشت و پیام‌های پیدا و پنهان آن به عینه به گوش حاکمیت وقت رسید و به نوعی بیداری دوباره ملت ایران را سبب شد.
قیام 29 بهمن مردم تبریز در شرایطی طراحی و انجام گرفت که فضای سراسر رعب، وحشت و خفقان آن دوران با اعلان حکومت نظامی‌های پی در پی و بگیر و ببندهای گسترده عملاً امکان هر گونه اقدام انقلابی را در شکلی عملی و رو در رو سلب کرده بود ، به ویژه بعد از کشتار معروف 19 دی قم، قیام تبریزیان همیشه پیشتاز که در چنین فضای بسته‌ای شکل گرفت از اهمیت بالایی در تسریع روند پیروزی انقلاب برخودار است.
در 29 بهمن 56 گروه‌های فعال در لایه‌های مختلف جامعه از دانشجو، بازاری و دانش‌آموز گرفته تا روحانیون و طیف‌های مردم عادی با ایجاد ارتباط منطقی و آرمانی با هم و به بهانه پاسداشت یاد شهدای قم اقدامات اولیه را برای آغاز یک حرکت انقلابی و اعتراضی آغاز کردند.
این اقدامات در حالی صورت گرفت که در مقطع زمانی فوق کمتر کسی جرات داشت بر خلاف رژیم حرکت کند و دستگاه سعی می‌کرد با محدود کردن فضا برای حضور و نقش‌آفرینی مردم به ویژه جوانان در عرصه‌های سیاسی مانع از آسیب جدی به خود شود، با این حال آنچه در صدر و نقطه ثقل صحنه‌گردانی قیام 29 بهمن تبریز به چشم آمد ، محوریت همین مردم و جوانان انقلابی بود و اغلب شهدای این روز را نیز جوانانی تشکیل دادند که شاه در نهایت استیصال آنها را  «مارکسیست‌های اسلامی» نامید.
نهضت 29 بهمن تبریز در فضای اجتماعی و فرهنگی ایران آن دوران دارای پیام و پیامدهای اصلاحی بود، در این جریان بیشترین خسارت‌ها و یورش‌های اعتراضی مردم به مراکز ضد فرهنگی و فساد از جمله کاباره‌ها، مشروب‌فروشی‌ها، سینماها و مراکز فحشا صورت گرفت ؛ این قیام در حقیقت ، حرکتی کاملاً فرهنگی با پیام "اصلاح و پاکسازی" جامعه اسلامی از مظاهر ضداسلامی بود.
از دیگر سو قیام مذکور پوشالی بودن شعارها و ادعاهای رژیم پهلوی مبنی بر وجود "رفاه اقتصادی" در جامعه را به اثبات رسانید و خط بطلانی بر تمام معادلات آن عصر کشید.
مردم در این روز ثابت کردند به هیچ‌وجه خواهان رفاه اجتماعی و اقتصادی آن هم به بهای لگدمال شدن اعتقادات مذهبی و رواج بی‌بند و باری نیستند.
از دیدگاه امنیتی نیز خیزش تاریخی مردم تبریز اقتدار کاذب شاه در ارکان مختلف حاکمیت را به چالش کشید و آسیب‌پذیری رژیم را عیان کرد.
تسخیر و به آتش کشیده شدن دفتر حزب رستاخیز- حزب فرمایشی شاه- و ده‌ها بانک و دیگر اماکن دولتی در آن روز و عجز رژیم از مهار موج نفرت مردمی کافی بود تا صلابت و اقتدار کاذب دستگاه طاغوت نمایان شود.
قیام 38 سال پیش مردم تبریز به عنوان تسریع بخش خیزش و انقلاب مردم ایران با دمیدن شور وحدت و باور ملی در مقابل پوشالی بودن دستگاه شاه ، ضمن زمینه‌سازی برای تسریع حرکت‌های انقلابی در کشور ، به نقطه عطف تاریخ ایران از یک سو و مهر تاییدی بر پیشگامی مردم این خطه در جنبش‌های استبدادستیزی یک قرن اخیر از صدر مشروطه تا راس انقلاب اسلامی از سوی دیگر بدل شد و آزادیخواهان تبریزی به تاسی از رهبر کبیر خود امام خمینی (ره) پایان عصر پهلوی را فریاد کردند تا شاه آرزوی " انقلاب شاه و مردم " به عنوان بزرگ‌ترین برنامه اقتصادی‌اش را به گور ببرد.
قیام 29 بهمن تبریز که آتش زیر خاکستر خشم مردم ایران را شعله‌ور کرد ، ارمغانی به بزرگی و عظمت استقلال و آزادی را در 22 بهمن 57 به ثبت رساند.
تبریز، 38 سال پیش با تقدیم جوانانی همچون محمد تجلا، علی نجفیان‌پور، علی فتحی، بهمن اره‌چی، حبیب نقی‌نژاد، محمدباقر رنجبر آذرفام، پرویز حسن‌زاده، سید حسن جدیدی گلابی، سعید فیاض صالح‌آبادی، قربانعلی شاکری، بالاآقا کشاورزی، اصغر علی‌زاده، محرم جبرائیلی، جعفر درگاهی و دیگر شهیدان، دین ماندگار خود به امام و انقلاب را ادا کردند تا سیل انقلاب مردم به پای درخت آزادی ایران رهنمون شود.
یاد و خاطره شهدای قیام 29 بهمن تبریز گرامی باد.

 

 

بازگشت
آخرین عناوین
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  انسان، یگانه وجودی است که از خالق هستی بیش از همه‌ی موجودات دیگر عنایت دیده است و کرامت چشیده است. خداوند ودیعت امانت الهی را در وجود او نهاده است و اشرف مخلوقاتش خوانده است و به خاطر آفرینش او، بر خود آفرین گفته است. پروردگار هستی بخش، در معدن وجود ... بیشتر
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند . علیرضا نوین اظهارات برخی از اشخاص را در آستانه انتخابات سیاه‌نمایی و هوچی‌گری دانست و خواستار قضاوت عادلانه و منصفانه مدیریت ... بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند... بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان.. بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت احترام و اکرام نیز در حق او بعمل آید، باز هم آن حضرت قربانی ظلم مضاعف ناشناختی و ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت ... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  خورشید طلیعه سی و نهمین فجرپیروزی در آسمان ایران اسلامی درحالی نورافشانی می کند که سی و هشت سال از رشادت های مردمی که درنفی استبداد طاغوت و استقرارنظام اسلامی از بذل جان خویش نیز دریغ نورزیدند، می گذرد.... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  امروز و در آستانه سالگرد دیگری از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بیش از پیش نیازمند وحدت و همدلی آحاد ملت ایران و اطاعت از فرامین رهبر مدبر و شجاع خود ... بیشتر
کلیه حقوق این سایت برای شرکت داده پرداز طراحان ماندگار محفوظ میباشد