همراه شو برای فصلی نو / ثبت نام


گفت و گوی دکتر نوین با زیتون:اصولگرای اصلاح طلبی هستم که در مقابل تحریف خط امام خواهم ایستاد

زیتون: به عنوان یک قانون گذار چگونه می توانید شعار " دانشجو، فرد وارد دانشگاه شود و در قالب شرکت دانش بنیان خارج شود" را محقق کنید؟

نظام آموزشی به تغییر اساسی نیاز دارد در نظام آموزشی موجود، دانشجو در کلاس حاضر میشود و اطلاعات وآموخته های قبلی را  به خورد دانشجو میدهیم و در واقع استادهای ما آپدیت نمیشوند. احساس این است که نقصی در نظام آموزشی ما وجود دارد. امروز در بحث دکتری مهمترین مسئله این است که به سمت پژوهش محوری دانشجو برویم. در کشورهای پیشرفته دانشجو در همان ترم اول عنوان رسالت خود را انتخاب میکند و بعد در ارتباط با دانشگاه،صنعت و در هرجایی که نیاز دارد،یک تحقیق میدانی و عملی انجام می دهد. ما امروز آخر آموخته هایمان همان رساله و پایان نامه است. اگر دانشجو فقط تئوری حفظ بکند، دیگر از این دانشجو انتظار نیست که از دانشگاه به صورت دانش بنیان بیرون بیاد و اگر در این4سال به صورت میدانی به کارخانه ها سرزده باشند در مراکز دانشگاهی مطالعه کرده باشند، حداقل این است که 10 تا پایان نامه را خوانده و تحلیل بکند. با استاد راهنما و مشاوره این 4سال را به پایان برده باشد. در این حال انتظار این است که رساله وخود دانشجو به یک دانش بنیان تبدیل شود .

موضوعی که مقام معظم رهبری برای ایجاد مراکز دانش بنیان در بحث اشتغال تاکید دارند، خیلی کم فروغ است. یعنی هم به جوان و دانشجو میدان نمیدهند و همین که دانشجو نمیتواند به شکل تئوری مشکل را بیرون از دانشگاه حل بکند. امروز در عرصه آی تی خیلی حرف ها داریم چه در خانه و چه در بیرون و شرکت، اما در عرصه علوم انسانی چه کار کرده ایم؟ در پایه ریاضی محض اگر آموزش و پرورش کاری انجام ندهد، چه کار میتوانیم بکنیم؟ و امروز رشته های فنی هم خیلی بیشتر شده است در حال حاضر رشدهای معماری و عمران نیز در جامعه ما اشباع شده است.

بحث ما این است ،اگر نظام آموزشی در مجلس تغییر پیدا بکند و همچنان که میبینید امروز مقطع ابتدایی تغییر پیدا کرده و نمره دهی وجود ندارد(خوب،متوسط؛عالی) و چه بسا نتیجه اش را در این چند سال که اعمال شده است مشاهده میشود که بچه ها خوب درس را فهمیده اند اما قبلا فشاری از نظر آموزش به بچه های ابتدایی بود. 

این عمل در آموزش و پرورش شروع شده است اما در دانشگاه ها فعلا این فضا را آماده نمیبینیم، مناطق مختلف دانشگاه آزاد ان شاء الله در حال تبدیل شدن به پردیس هستند. امید ما این است این تشکیلات دانشگاه آزاد کمی جمع وجور شود و به صورت استانی و واحدهای محدود، یعنی یک واحد تبریز و بقیه واحدها هم به پردیس تبدیل شوند، اینجاست که نظام آموزشی هم میتواند با تغییرات به دست بزند.

در مورد این کار باید به صورت لایحه کار شود اما من به عنوان فردی که از دورنگاه میکنم میبینم که در وضعیت فعلی دانشگاه های دانش بنیان نمیتواند تحقق پیدا کند، باید در دانشگاه ها زیرساخت و بستر این انجام گردد و برای تمامی رشته ها هم این امکان وجود نخواهند داشت، حداقل میتوانیم بگوییم که مشتری ندارد. ما امروز در علوم انسانی به حدکافی فارغ التحصیل داشته ایم اما از نظر دانش بنیانی که هم درآمدزاباشد و هم بتواند گره های علمی که صنعت به ما سفارش میدهد بازکند، وجود ندارد. این ها از جمله مواردی است که 20 سال پیش مطرح شده است .

اعتبارت پژوهش گذاشته میشود اما بهره ای نمیتوانیم ببریم. ما خودمان درسال68 دانشجو بودیم آن زمان کلاس ها حداقل پربارتر بود اما رفته رفته پایه کلاس های ما ضعیف است و وقتی به اعتبار دانشگاه ها نگاه میکنیم میبینیم که مثلا دانشگاه تبریز رتبه7را کسب میکند و شاید در اوایل انقلاب رتبه هایمان 2یا3 بود. چرا؟ چون از لحاظ مالی مشکل داریم. وهمین امروز گفته اند که پردیس ها را راه بیاندازید و درآمدزایی بکنید.

 هیئت های علمی ما و استاد تمام های ما کم شده اند و در کنار این موارد دانشجو مطالبه گری نمیکند. ما از دانشجو انتظار داریم که در روز دانشجو مطالبه کند چه از لحاظ درسی و چه از نظر مسائل کاری. امروزه ما واقعا باید نیازهای جامعه و افراد و فارغ التحصیل ها را کنارهم بگذاریم و ببینیم که نیاز هست که ما مهندس تولید کنیم؟ آیا در حال حاضر نیاز هست که هر شهری 2یا3تا دانشگاه غیرانتفاعی داشته باشد؟  اما در مجلس و کمسیون آموزش و آموزش عالی میتوانند به این بحث ورود پیدا بکنند و من هم به عنوان یک کاندیدا اگر مقبول اعتماد مردم باشم در این رابطه خیلی حرفها دارم. و باید از لایحه و طرح ها دفاع کنیم و بدانیم که جامعه جوان ایرانی و اقتصاد آینده از دانشگاه خروج خواهد کرد. 

 

زیتون:  در جامعه دانشجویی اصلی ترین سوال برای چهره های سیاسی و چهره هایی که میخواهند وارد انتخابات شورای اسلامی بشوند؛ نوع جریان فکری منتسب به آن ها است؛ به نظر شما جبهه بندی سیاسی موجود در کشور چه لزومی دارد؟

نمیتوانیم بگوییم که دانشگاه در مورد مسائل روز بی تفاوت باشد. به گفته مقام معظم رهبری ما معتقد به جنبش دانشجو هستیم. دانشجو باید مطالبه خود را بکند.

دانشجو گاهی باید تندی هم بکند. اما حزب و جناح و تابعیت از این ها نباید باشد. اگر ما چتر جامعه دانشجویی را باز وخودمان را محدود در یک طیف خاص بکنیم، فردا نهایتا در داخل دانشگاه درگیری ها و یا اینکه نتوانیم هم دیگر را تحمل کنیم بوجود می آید. با این مسایل روبه رو خواهیم شد که قابل قبول نیست. احساس این است که شرایط امروز نسبت به چندسال گذشته اگر یک مقدار متفاوت شده است یک علت این است که احزاب ،جریان ها، میخواستند که دانشجو را سکو قرار بدهند برای تمامی کارهای خود.

و امروز نیز دانشجوی حق طلب و دانشجویی که با استقلال فکری آمده است نباید خود را درگروه هایی محدود کند.

من خودم زمانی که دانشجو بودم و الان نیز این احساس را دارم که یک مقدار از این ها هم وخیم شده است. یعنی وقتی به گذشته نگاه میکنیم حداقل، اساتیدی که در حزب و گروه ها بودند دانشجو را با نمره به سمت دیگر نمیبردند. اما متاسفانه امروز اطلاعاتی که از دانشگاه ها داریم، عضو کاندیدایی که در حزب ها وجود دارند و خودکار نمره میدهند، دانشجو را در ذیل جریانات سیاسی تعریف می کنند.

این توهین است به شعور اجتماعی یک دانشجو، هرچند که بگوییم داوطلبانه آمده است. مراسم هایی در دانشگاه ها برگزار میشود، ما باید بدانیم که جریانات اختلافی را نباید به دانشگاه ها بکشیم، دانشجو اول باید درس بخواند و نشاط اجتماعی خود را حفظ بکند و اگر هم در مسائل اختلافی سرکشی شد نتیجه اش میشود که فردا از تحلیل خود باز خواهیم ماند. در بین دانشجو و استاد یک دیواری به وجود خواهد آمد که مثلا این فرد با این خوب است.

من یک مقدار فراجناحی نگاه میکنم واقعیت این است که اگر محدود شویم باید وام دار باشیم.

اگر بخواهیم وام دار نباشیم و حق طلبانه صحبتمان را بکنیم و در جامعه بخواهیم از رییس جمهور و وزرا سوال بکنیم و به حاکمیت حرف و سخن خود را بگوییم، از این دسته بندی و جناح بندی باید به دور باشیم. امروزه آن دانشگاه هایی که در راس مدیریت هستند و در تغییرات مدیریت جناح بندی نیز کرده اند مطمئنا موفق نخواهند شد. چه در کار خودشان و چه در اجتماع.

بنابراین ما به دوستان دانشجو مطرح کرده بودیم که دانشجو باید جرات و شجاعت پیدا بکند، مسائل خود را بیان کند، اما نه به عنوان سکویی برای عروج و پیشرفت دیگران، بلکه برای اینکه نماینده جامعه جوان دانشجو در مملکت مطالبه کند. این فضا به وجود آمده است و ما نباید بدبینانه نگاه کنیم که خب مثلا ما هیچ حرفی نزنیم و هیچ کاری هم انجام ندهیم،انتشاراتی نداشته باشیم و تریبون ها و کرسی های آزاد اندیشی نداشته باشیم. به گفته مقام معظم رهبری امروز آزاد است و مخالف و موافق صحبت های خود را میگویند و باید درباره شنیدن حرف ها و طرح های مخالفان ترسی نداشته باشیم؛ در دانشگاه ها هم دیده شده که صف کشی ها و توهین به مقدسات ، این همه کارهایی که انجام داده اند و کارهایی در گذشته ی نه چندان دور، در حد و حدود دانشجو و دانشگاه نیست.

 

زیتون: شما خودتان را منتسب به جریانی میدانید؟

من با دو قطبی بودن جامعه مخالفم. تلاش این است که مثلا بگوییم اصلاح طلب هستیم یا اصول گرا؟ چپ هستیم یا راست؟

من معتقدم با این حرف ها ما به شعور اجتماعی فرد توهین میکنیم. مثلا در بحث مدیریت، اگر کسی اصلاح طلب یا اصول گرا نباشد جایی برای این فرد وجود ندارد؟ یک متخصص،یک پاکدست، کسی که تخصص و تعهد دارد باید محتاج یکی باشد؟ به اعتقاد من امروزه باید فراجناحی فکر کنیم. به گفته مقام معظم رهبری که فرموده اند: من اصولگرای اصلاح طلب هستم میخواهند این جامعیت را بگویند. این جور نیست که ما خودمان را به یک نفر و جناح منتسب بدانیم. حتی در دهه60 در جامعه روحانیت ؛جامعه روحانیون جداشدند و 2تشکل را تشکیل دادند،امام (ره) فرمودند که من موافقم چون اختلاف سلیقه عیبی ندارد، اما اختلاف عقیده وجود نداشته باشد. ما امروزه چه در مجلس باشیم و چه وزیر باشیم، درچهارچوب ارزش های نظام،گفتمان انقلاب،امام و رهبری و در تابعیت قانون اساسی و اینکه حرف مردم را بگوییم.

حتی امام(ره) گفتند که: اگر میخواهید که حق و حقوق مردم را مطالبه کنبد؛ نگاهتان طوری نباشد که خود را محدود کنید به یک جناح خاص. من با دوستان اصول گرا که صحبت میکنم. هیچ عقیده منفی با آنها ندارم ،اما اصلاح طلب به این معنی که اصلاحات جامعه به نفع مردم باشد آنها را هم حمایت خواهم کرد. اما اگر حرکت به نام حزب و جناح و افراد خاص باشد مردود میدانم. در حالی که در جامعه امروز ما اصلاحات اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی نیاز داریم و حدیث داریم که اگر فردی امروز و فردایش مثل هم باشد موفقیتی حاصل نمی شود. امروزه در چشم انداز 20ساله آمده است که کشور ما الهام بخش مسایل فرهنگی است، واقعا در حوزه علمیه و سازمان های تبلیغات اسلامی چه قدر برداشت کرده ایم؟ چشم اندار20 ساله 1445 تمام میشود و در این 10 سال باقی مانده قرار است چه کارهایی انجام بدهیم؟

امروز بیداری اسلامی روشنگری شده است، نیروی قدس علی رغم کارهای نظامی، یک سری کارهای فرهنگی را انجام میدهند و ما فقط آثارش را میبینیم.اما در شهرها یا حتی شهر باکو و یا ترکیه خیلی موفق عمل نکرده ایم. یا از نظر اقتصادی صحبت میشود که ما قدرت برتر منطقه خواهیم شد. از نظر رشد اقتصادی میبینیم که به اصلاحات نیاز داریم، با این وضعی که خصوصی سازی نیرو شروع شده است، با این وضعی که الان جامعه ما وام ها را با کارمزد بیشتر و گرانتر به مردم میدهند، اقتصاد تولید کننده از بین رفته است. ما باید به مردم اعتماد کنیم و اعتماد کردن به مردم یکی آن است که اقتصاد را بیاوریم و به خود مردم واگذار کنیم. عین دوران جنگ!

همان طور که دفاع را به مردم واگذار کرده ایم،بسیج تشکیل داده ایم.اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد درون زا است، با استعداد خود مردم باید اقتصاد را جلو ببریم، اگر کسی از من حمایت کرد فقط باید در چهارچوب خط قرمزی که ارائه شد حمایت بکند.

من اصلاح طلب اصول گرایی هستم که ان شالله در جهت دفاع از حق و حقوق مردم ، به قانون گریز ها اعتراض خواهیم کرد و با شجاعت محافظه کاری را کنار خواهیم گذاشت. و در نهایت بعضی مسائل را برای مردم بازکرده و توضیح خواهیم داد. نباید امروزه صحنه ای برای خودمان و مردم بسازیم، درجامعه آن هایی که نشسته اند و زمینه نفوذ را ایجاد میکنند-زمینه تحریف خط امام را ایجاد میکنند- در مقابل اینگونه افراد ایستاده و دفاع خواهیم کرد.

 

زیتون: با توجه به اینکه شما 8سال در این شهر شهردار بودید و عرصه های مختلف مدیریت شهری را تجربه و ایفای نقش کرده اید،به نظر شما نظام مدیریت شهری که در مملکت و شهرمان حاکم است، جوابگوی فضای شهری هست یا باید ساختاربندی دیگری انجام بگیرد:

از دوران مدرن مدیریت شهری حدود110 سال میگذرد، بازهم به نظرمیرسد که ساختارها قابل بازنگری و تغییر است، در دنیا به هر حال پارلمان های شهری تشکیل شده است و شورای ما 4دوره که به روی کارآمده اند احساس ما این است که دولت مردان ما هنوز باورنکرده و اعتماد نکرده اند. ما در دوران شهرداری،با شهردارکلان شهرها جلسه گذاشتیم و به دولت هم پیشنهاد دادیم که23 تا وظیفه را به عهده شورا و شهردار بگذارند. بحث سازمان های خدماتی ،آب،برق،گاز،مخابرات،حتی مدارس ابتدایی ، مهدکودک،سینما،مرکز تئاتر،پلیس راهنمایی و رانندگی که اگر در شهر برای اینها یک تصمیم واحد گرفته نشود یک نوع پارادوکس ها و 2گانگی احساس میشود.

پس درساختار اول ،تقویت شوراها و انجمن هاست که باید دولت عمل کند. دومین بحث هم که دولت باید تکلیفش را روشن کند،شناختن شهرداری به عنوان یک سازمان عمومی غیر دولتی است و این طور نباشد که به شهردار ها امر و نهی بکنند که عوارض نگیرید یا مثلا در فلان جا فلان سازمان ها معاف هستند.

امروزه ما در دهه 70 بعد از اینکه شهرداری ها مستقل شده اند، باید لایحه  ای مبنی بر اداره خودگردان شهرداری ها و درآمد های پایدار مشخص شده باشد. تا امروز این لایحه به مجلس نرفته است. 20 و چند سال هم از روی این بحث میگذرد مجلس باید این بحث را پیگیری بکند و دولت باید این لایحه را به مجلس تحویل میداد ،اما 3-4 دولت روی کار آمده و رفته اند و مجلس هم اقدامی انجام نداده است. اگر چنانچه به شهرداری ها اختیارات  داده شود،اینها خودشان درآمد و هزینه های خود را برآورد خواهند کرد. من میخواهم بگویم امروزه شهرداری ها به عنوان شترمرغ در تابعیت دولت و بعضا در تابعیت شورا و تشکل های نیمه خصوصی و غیرانتفاعی است. شما ببینید نمونه اش در بحث های زیست محیطی ،امروز آلودگی تهران را همه به گردن هم میاندازند بالاخره باید معلوم و مجهول این آلودگی مشخص شود که ما باید یقه چه کسی را در این مورد بگیریم؟

پس بنابراین بازنگری در اداره شهرها لازم است این کار باید از طرف دولت کات بشود و وظایف کمتر یا بیشتر شود و کم کم اعتماد بکند و دوم اینکه درآمدزایی شهرداری باید روشن بشود، از این طرف میگویند که تراکم فروشی ممنوع، جلسات کمسیون توافقات ممنوع و راه درآمد هم نیست، از آن طرف هم رکود صدور پروانه ها،در نتیجه شهرداری اگر بخواهد شهر را اداره بکند باید چه بکند؟

دولت باید در این مورد تصمیم هایی بگیرد. شما نگاه به کلان شهر ها نکنید آن ها کم یا زیاد پیدا کرده و اداره میکنند اما شهری هست که تقریبا7سال پیش برای جمع کردن آشغال های خیابان پول نداشت. برای دادن حقوق کارمندان پول نداشت، آن جا هم وقتی دولت مردان میبینند که پولی نیست میگویند که شهرداری ها مستقل هستند. یا باید کمک بکنند یا اختیار بدهند. سوم هم اینکه اگر من به مجلس راه پیدا بکنم، به بازنگری قانون شهرداری ها نیز میپردازم. با ملاحظه ی قانون شهرداری امروز، مثلا آن برچسب هایی که برای تخلیه چاه که به درب منازل میچسبانند و مردم را اذیت میکنند فکری کردیم. با افرادی که این چسب ها را میچسبانند برخورد قانونی انجام بدهیم که دیدیم مبلغی که برای اینها به عنوان جریمه صادر میشود 200 تک تومان بود. خنده آور است . نمیشود. باید بازنگری انجام بگیرد. من میخواهم این را بگویم که بازنگری قانون شهرداری ها در اولویت قرار بگیرد. چرا که هم شهروند ناراحت است و از این طرف هم شهرداری میگوید نیروی خودگردان میخواهم که شهر را مدیریت بکنم و تصمیمات لازم را بگیرم. وضعیت موجود کافی نیست چه از نظر پارلمانی و چه از نظر اجرایی و ان شالله باید بازنگری اساسی انجام بگیرد. حتی اینکه تخلف هایی که در مجموعه شهرداری به چشم میخورد ،به خاطر این است که گاهی فضای شهرداری را زیاد اوپن(باز) میگذاریم. 

البته استقلال صرف نیز آسیب می رساند. باید جامع نگریست. به نظر میرسد که در کلان شهرها کارهای خوبی انجام گرفته و به عنوان طرح و لایحه میتوان دنبال کرد.

 

زیتون: اگر شما در مجلس نهم نماینده مجلس میشدید به برجام چه رایی میدادید؟

من مطلق رد نمیکردم اما بهتر این بود که خطوط قرمز رهبری و بندهای نه گانه ی ایشان قبل از تذکر معظم له در مجلس به تصویب می رسید.

 

زیتون: یک مطلبی از شما خوانده بودیم که گفته بودید من اصول گرا هستم اما حمید رسایی نیستم...

منظورم این بود که من تابلو بالای سرم نمیبرم. من در شورا هم مخالف بودم به آقای اسوتچی هم گفته بودم که تذکر لازم را اعمال بکند. استیضاح کند،مصاحبه کند اما بعضی کارها در شان پارلمان ها نیست.

اگر من مطلقا چشم بسته بگویم که تفکر دولت برای ماست و ما هم به دنبال این کار میرویم، نه، اما وقتی به صورت منطقی توجیح شده و پشت پرده ها معلوم شود و خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری مشخص کرده بودند رعایت شود، یقینا من برای دفاع از حقوق مردم و منافع ملی و منافع مردم تامین حتما رای میدادم.

همچنان که در مورد دوستان اصول گرا مثل آقای لاریجانی حرف و حدیثی هست اما من میگویم تفکرجمعی لازم است. اگر واقعا امروزه به این نتیجه رسیده اند که خیر مردم در این کار است نباید ما صف آرایی بکنیم. پس مطلقا من تاکید کلی ندارم اما بعد از اینکه توجیح شدم، برای دفاع حمایت میکنم.

برای خندیدن های آمریکا حس خوبی نباید داشته باشیم. شرط های 9گانه حضرت آقا یک مورد این است که هرموقع که احساس کردید ما را به بازی گرفته اند شما زودتر از آن ها شروع کنید.هرچند که ما آمده ایم و بعضی جاها بتن ریزی کرده ایم و کلا از رده خارج کرده ایم.

البته دنیا صلح آمیز بودن انرژی هسته ای ما را تایید میکند. در ادامه آیا کمک خواهند کرد یا خیر که این بحث بعدی است. مخصوصا آن موردی که حضرت آقا فرموده بودند به شرط اینکه تمام تحریم ها برداشته شود. در ظاهر قضیه این اتفاق افتاده است ،اما از کجا بفهمیم که سرمان کلاه رفته است؟ مذاکره کنندگان باید هشیار باشد و دولت باید با شرایط 9گانه پاسخگو باشد. و مردم هم هوشیار باشند و اگر ما هم به مجلس راه پیدا کنیم، رصد میکنیم و هرکجا که پایشان را کج بگذارند ورود پیدا خواهیم کرد.

 

زیتون: شما را با مدیریت اجراییتان میشناسند و به صورت واضح به مسائل خارجی ورود پیدا نکرده اید، سوال این است که رویکرد سیاست خارجی را در کدام مبناها صحیح میبینید؟ بالاخره پس از برجام یک تعداد قراردادهایی با شرکت های اروپایی بسته میشود که شاید در ظاهر سود و منفعت برای کشور داشته باشد اما اساسا ما باید کدام رویکرد سیاست خارجی را دنبال کنیم که هم به منافع ملی ما ضرر نرسد و هم اینکه اصول انقلاب اسلامی حفظ شود؟

خوشبختانه در سیاست امور خارجه جایگاه رهبری چه در دوران امام (ره) و چه امروز این بحث ها روشن شده است حتی در صحیفه نور امام و وصیت نامه امام هم نوشته شده است. در موضوع برجام اجازه ای که رهبری دادند فقط در بحث هسته ای بود و برای موضوعات دیگری اجازه داده نشده بود. فلذا در بحث های روابط خارجی مشخص است که اگر درباره اقتدار ملی عزت اسلامی صحبت کنیم و اینکه امروزه از کشور های مستضعف و مظلوم حمایت میکنیم یعنی اینکه این ها خط قرمز ما هستند. پس زمینه روابط بین الملل کاملا روشن است. هر چند که بعضا خطاهایی هم میکنیم. مثلا میرویم ساختمان مجلس جیبوتی را درست میکنیم کادو هم میدهیم اما میبینیم که برای چند دلار همین جیبوتی میرود تسلیم طرح و توطئه و نیرنگ عربستان میشود.

مثلا در کشور سودان ، ما از حرف های حق طلبانه سودان نیز دفاع کرده ایم و اما امروز سودان با عربستان هم رای و هم نشین میشود علیه ایران!

این ها بحثی است که باید کارشناسان جواب بدهند ولی من به عنوان یک نماینده اگر به مجلس راه پیدا بکنم.با فرمایشات مقام معظم رهبری خط قرمزها و دیدگاه هایی که در مورد عزت اسلامی و اقتدار ملی باشد عمل خواهیم کرد. تدبیر همیشه لازم است و این تدبیر هم امروزه،  سفیرها و کاردار های ما را شامل می شود.

اما امروزه در بحث های پیچیده بین المللی ما باید بتوانیم اتفاق هایی که حداقل 50 سال در منطقه انجام خواهد گرفت را پیش بینی کنیم و مقتدرانه و مدبرانه در مقابل آن ها برنامه ریزی کنیم. اما اگر بنشینیم تماشا کنیم اینها به ما تحمیل بکنند طبیعی است که ما ضعیف برخورد خواهیم کرد.

اگر روابط بین المللی ما قوی بود اقتصاد ما هم بهره مند میشد. قبل از ما ترکیه آمد و بازار اقتصادی آذربایجان و عراق را به دست گرفت پس ما ضرر کرده ایم یا امروزه در خود افغانستان  متاسفانه میبینیم که علی رغم نزدیکی، هم زبانی و اشتراک فرهنگی، اما از ترکیه و از جاهای دیگر آمده اند و در آن جا سرمایه گذاری کرده اند. بنده به عنوان یک فرد انقلابی به عنوان یک فردی که امروز چهارچوب هایش را تکیه براصول و ارزش های نظام و انقلاب است و در بحث های روابط بین املل کاملا مدنظر است مخصوصا آن نگاه هایی که وصیت نامه حضرت امام(ره) در خصوص حمایت از کشورهای مستضعف مخصوصا فلسطین و مخصوصا بحث بیداری اسلامی که در منطقه اتفاق افتاده است. در کنار همه اینها این دولت مردان را باید مقید کنیم که هوشمندانه و عزت مندانه منافع ملی مملکت را هرجا که ایجاب میکند عمل بکنند.

 

زیتون: وظیفه نمایندگی قانون گذاری و نظارت است اما خب شرایط حاکم برکشور طوری است که نماینده ها گاها پیگیری های اجرایی نیزانجام میدهند. مثلا بعضی از شخصیت ها علاقه دارند که از خودشان یک شناسنامه  معرفی بکنند که من برای این استان این کار را انجام داده ام. حال شما آیا در این دیدگاه هستید یا فقط میخواهید حوزه نظارت و تقنین را تقویت کنید؟

به نظر من وظیفه قانونی نماینده ها این نیست که در مواردی دخالتی بکنند. در دستگاه های اجرایی در راس دولت فرماندار پاسخ گوست. آن چیزی که ما باید وظیفه خود را خوب انجام بدهیم نظارت است. اعتقاد براین است که این کارها در حد و حدود خود رعایت بشود.  طرح جاده اهر تبریز نزدیک به20 سال است که مطرح است.

اگر با هم باشیم تنها استانی که بعد از تهران 19 نماینده داریم. با 15 امضا طرح استیضاح میشود و با 15 امضا وزیر خود را جمع و جور میکند اما عرض کردم این دخالت نیست ما نظارت میکنیم و میگوییم که 30 سال است این برنامه کند جلو میرود یا اینکه احیای دریاچه ارومیه خیلی کند است. جاده تبریز بازرگان که شاید 20 سال بیشتر مطرح است هنوز ردیف بودجه برای این کار بازنشده است. 

 

زیتون:مجلس دهم را چگونه پیش بینی میکنید؟

حدس و گمان این است که این دوره 30 -30 دوستان اصول گرا و عزیزان اصلاح طلب و 40 درصد هم افراد مستقل خواهند بود. ما باید برویم و به مردم گزارش بدهیم که در بانگ ها و بنگاه های اقتصادی و...چه عملیاتی انجام داده ایم. یعنی عمل گرا بودن صرفا به این معنی نیست که با بودجه انجام بشود. اعتقاد من این است اگر من در مجلس باشم آیین نامه داخلی را کاملا حفظ خواهم شد و تمام طرح ها را خواهم خواند. بعضی افراد طرح را نخوانده تایید و رد میکنند که این در حق مردم گناه است.

طبیعی است که اگر با اعتدال جلو برویم نتیجه خواهیم گرفت. به قول مقام معظم رهبری که اخیرا هم شرایط نماینده اصلح را فرمودند ، نماینده باید جرات صحبت کردن داشته باشد ،حتما باید پاکدست باشد. وحتما باید از مسایل شبه ناک مالی و اخلاقی به دور باشد حتما اصول و مبانی انقلاب را داشته باشد.

 

زیتون:کدام ائتلاف ها برای شما پیشنهاد شده بود؟

از اصول گرایان پیشنهاد شد . از اصلاح طلب و اعتدال و کارگزاران هم مطرح شده بود. هیچ عزیزی از هر دو جناح نمیتوانند ادعا بکنند که آقای نوین برای ماست. من خودم را بچه انقلاب معرفی کردم نه جناحی.

 

نظر درباره عبارات ذیل:

شهید شکوری: فرمانده غیور گردان لشگر عاشورا

قالیباف: فرد ولایی که خود را 3دوره برای ریاست جمهوری آماده کرد که به نظر میرسد آخرین دوره اش بوده است.

شکور اکبرنژاد: جانباز گردان مهندسی رزمی که فرمانده اش بودم. برایش ارزش معنوی زیادی قائلم اما از نظر فکری اختلافاتی داریم

 روحانی: رییس جمهوری که از همه عقب بود اما از همه زد جلو!

سپاه عاشورا: خانه سردار نوین

آیت الله شبستری: من حدود 8 سال در محضر ایشان بودم تنها کسی که بعد از اتمام شهرداری برای من محبت زیادی داشت

فرهنگی: یار قدیمی با اختلاف سلیقه ای که عمیق است.

 
بازگشت
آخرین عناوین
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  انسان، یگانه وجودی است که از خالق هستی بیش از همه‌ی موجودات دیگر عنایت دیده است و کرامت چشیده است. خداوند ودیعت امانت الهی را در وجود او نهاده است و اشرف مخلوقاتش خوانده است و به خاطر آفرینش او، بر خود آفرین گفته است. پروردگار هستی بخش، در معدن وجود ... بیشتر
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند . علیرضا نوین اظهارات برخی از اشخاص را در آستانه انتخابات سیاه‌نمایی و هوچی‌گری دانست و خواستار قضاوت عادلانه و منصفانه مدیریت ... بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند... بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان.. بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت احترام و اکرام نیز در حق او بعمل آید، باز هم آن حضرت قربانی ظلم مضاعف ناشناختی و ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت ... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  خورشید طلیعه سی و نهمین فجرپیروزی در آسمان ایران اسلامی درحالی نورافشانی می کند که سی و هشت سال از رشادت های مردمی که درنفی استبداد طاغوت و استقرارنظام اسلامی از بذل جان خویش نیز دریغ نورزیدند، می گذرد.... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  امروز و در آستانه سالگرد دیگری از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بیش از پیش نیازمند وحدت و همدلی آحاد ملت ایران و اطاعت از فرامین رهبر مدبر و شجاع خود ... بیشتر
کلیه حقوق این سایت برای شرکت داده پرداز طراحان ماندگار محفوظ میباشد