همراه شو برای فصلی نو / ثبت نام


15 خرداد ، نقطه عطف انقلاب

قیام 15 خرداد در تاریخ انقلاب اسلامی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است  و از آن به عنوان  نقطه عطف و سرآغاز نهضت اسلامی ملت ایران یاد می شود.

اقدامات رژیم شاه و امریکا در سال های 40 تا 42  برای نابودی اسلام و غارت کشور امام خمینی(ره)  را برآن داشت تا با بیانیه ها و ایراد سخنرانی های مهم ، نقشه های شوم آنان را برملا کند.

رژیم شاه و استکبار جهانی که امام را به عنوان مانعی بر سر راه رسیدن به مطامع و مقاصد خود می دیدند تصمیم گرفتند ایشان را از سر راه بردارند.

سخنان امام در 13 خرداد 42 در مدرسه فیضیه که مصادف با عاشورای حسینی(ع) بود ، جزئیات بیشتری  را از جنایات رژیم و اربابان امریکایی و اسرائیلی شاه برملا کرد ، این سخنان خشم و نفرت مردم را  از رژیم پهلوی افزایش داد.

در پی این سخنان ماموران رژیم به دستور شاه ، سحرگاه 15 خرداد 42 به خانه امام (ره)  درقم یورش برده ، امام را دستگیر و به زندانی در تهران منتقل کردند.

روز به نیمه نرسیده بود که خبر دستگیری امام در سراسر ایران پیچید و مردم در شهرهای مختلف از جمله قم ، تهران ، مشهد ،تبریز  و ورامین دست به اعتراض زدند .

این اعتراضات، قیامی  خودجوش و  مردمی بود و  رژیم  را برآن داشت تا در شهرهای  قم ، تهران و ورامین  برای جلوگیری از گسترش این حرکت مردمی  معترضان را  به گلوله ببندند.

در کنار این حرکت خودجوش مردمی که از پیوند ناگسستنی مردم و مراجع تقلید بر می خاست ، قیام 15 خرداد کفن پوشان ورامین در تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی از رنگ و بوی خاصی برخوردار است.

مردم انقلابی ورامین و پیشوا  که اکثر آنها کشاورزانی بودند که با شنیدن خبر دستگیری امام از مزارع خود به همراه عزاداران مراسم دوازدهم محرم (سوم امام حسین (ع) و روز بنی اسد) شهر پیشوا و روستای محمد آباد ، به سمت تهران برای اعتراض حرکت کردند.

ساواک پس از اطلاع از حرکت مردم به ژاندارمری مستقر در منطقه  و گارد شاهنشاهی اعزامی دستور می دهد ، در پل باقرآباد راه را برمردم ببندند و آنها با  فجیع ترین وضع ممکن کفن پوشان ورامین را به خاک و خون کشیدند.

عصر روز 15خرداد فرا رسید، عده زیادی از مردم در  شهرهای قم ، تهران و ورامین در این روز به شهادت رسیده بودند تا با خون آنان  بذر انقلاب که به دست امام خمینی(ره) کاشته شده بود آبیاری شود و در بهمن 57 به ثمر بنشیند.

قیام 15 خرداد سبب شد تا رژیم ستمشاهی پهلوی، مردم منطقه ورامین را از امکانات خدماتی، رفاهی، بهداشتی و شهری محروم کند.

حضرت امام خمینی(ره) درباره نقش و جایگاه مردم ورامین در پیروزی انقلاب اسلامی این چنین فرمودند: آقایان محترم و جوانان معظم ورامین ، بر ما حق ویژه ای دارند ، آنها در 15 خرداد جوانان خود را از دست دادند و برای اسلام فعالیت کردند.

خبر قیام مردم ایران در 15 خرداد 1342 در داخل و خارج کشور بازتاب گسترده ای داشت و بسیاری از طلاب و علمایی که خارج از کشور حضور داشتند، نسبت به قتل عام مردم ایران و دستگیری امام خمینی (ره) واکنش نشان دادند و خواستار آزادی امام خمینی (ره) شدند.

رژیم شاه برای جلوگیری از ادامه قیام ها و نهضت ها، شروع به دستگیری مسببین قیام در تهران و شهرستانها نمود و عوامل تحریک مردم را به اعدام و زندانهای طولانی محکوم کرد اما سرانجام مجبور شد بر اثر فشار علما و مردم، امام خمینی (ره) را بعد از 10 ماه، در فروردین 1343 آزاد کرد.

قیام 15 خرداد 42 مردم ورامین باعث شد تا سیاسث شاه که سعی داشت با اصلاحات ارضی و انقلاب سفید، حمایت طبقات محروم و مستضعف، کارگران و کشاورزان را بدست آورد، با شکست مواجه شود زیرا اکثر تظاهرکنندگان 15 خرداد 42 کشاورزان و کارگران و مستضعفان بودند که این امر نشان می داد شاه در اعمال سیاست خود موفق نبوده است.

از ویژگیهای مهم قیام 15 خرداد، مردمی بودن، اسلامی بودن و داشتن رهبری واحد آن است،

امام خمینی (ره) قیام 15 خرداد را نقطه عطف انقلاب اسلامی بیان کرد ولی کشتار بی رحمانه مردم در این روز، روح ایشان را متأثر ساخت به طوری که این روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام کرد.

بازگشت
آخرین عناوین
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  انسان، یگانه وجودی است که از خالق هستی بیش از همه‌ی موجودات دیگر عنایت دیده است و کرامت چشیده است. خداوند ودیعت امانت الهی را در وجود او نهاده است و اشرف مخلوقاتش خوانده است و به خاطر آفرینش او، بر خود آفرین گفته است. پروردگار هستی بخش، در معدن وجود ... بیشتر
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند . علیرضا نوین اظهارات برخی از اشخاص را در آستانه انتخابات سیاه‌نمایی و هوچی‌گری دانست و خواستار قضاوت عادلانه و منصفانه مدیریت ... بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند... بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان.. بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت احترام و اکرام نیز در حق او بعمل آید، باز هم آن حضرت قربانی ظلم مضاعف ناشناختی و ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت ... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  خورشید طلیعه سی و نهمین فجرپیروزی در آسمان ایران اسلامی درحالی نورافشانی می کند که سی و هشت سال از رشادت های مردمی که درنفی استبداد طاغوت و استقرارنظام اسلامی از بذل جان خویش نیز دریغ نورزیدند، می گذرد.... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  امروز و در آستانه سالگرد دیگری از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بیش از پیش نیازمند وحدت و همدلی آحاد ملت ایران و اطاعت از فرامین رهبر مدبر و شجاع خود ... بیشتر
کلیه حقوق این سایت برای شرکت داده پرداز طراحان ماندگار محفوظ میباشد