همراه شو برای فصلی نو / ثبت نام


گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛

گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان را در مظان قضاوت قرار دهند.
میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با پشت‌پرده سرمایه‌گذاری‌ها و ضوابط‌فروشی‌ها توضیحاتی ارائه کرد.
بخش اول گفت‌وگوی آناج با این عضو شورا را در ادامه می‌خوانید:
کودکان ساکن مناطق حاشیه‌نشین و بافت فرسوده در کوچه‌ی یک متری به رشد فرهنگی نمی‌رسند
آناج: در طول شورای چهارم بر روی کدام مسایل متمرکز شده و بیشتر وقت‌تان را به حل چه مشکلاتی اختصاص دادید؟
 بنده در گذشته شهردار باسمنج و سه دوره رئیس نظام مهندسی ساختمان بودم؛ رشته‌ام سازه و عمران و هم شهرسازی می‌باشد و با موضوعات شهری کاملا مرتبط است. در کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم اولویت اصلی اصلاح زیرساخت‌ها می‌باشد و عملا هم می‌بینیم که وزارت کشور می‌گوید درصد بودجه شهر باید عمرانی باشد. در حالیکه در پاریس 70 دصد بودجه فرهنگی است چراکه زیرساخت‌هایشان آماده بوده و اینها فقط یک سری هزینه‌ برای نگهداری سازه‌ها صرف می‌نمایند و در حوزه عمرانی فعالیت چندانی ندارند.
نباید انتظار داشته باشیم در بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه‌نشین کودکان بتوانند از نظر فرهنگی رشد مطلوبی کنند، چنین چیزی ممکن نخواهد بود چون اول باید امکانات وجود داشته باشد که نیست. وقتی در یک فضایی نه پارک هست و نه کتابخانه و نه ورزشگاه انتظار نداشته باشید در کوچه‌ای یک متری بچه چنین شهروندی به تعالی فرهنگی برسد.
 قطعا نیازمند این هستیم که اول زیرساخت‌هایمان را آماده کنیم و از این لحاظ برای شورای شهر متخصصین امور شهری و اجتماعی نیاز است. گاها هم شاهد هستیم همکارانی که در این حوزه اصلا تخصصی ندارند اظهارنظرهایی می‌کنند که ما هم تعجب می‌کنیم، به عبارت دیگر کسی که در این حوزه اصلا دانش تخصصی و فنی ندارد در بعضی موضوعات مثل طرح جامع خیلی اظهار نظر تخصصی می‌کند.
همیشه سعی کرده‌ام از حاشیه و سیاست دور باشم/ تنها مرد عمرانی شورا بنده‌ام
علی‌ایحال آنچه مرا تشویق کرد به شورا بیایم رشته تحصیلی‌ام و تخصصی که در این حوزه به صورت علمی و عملی داشتم، بود. شهین‌باهر یک فرد صرفا آکادمیک نیست و در کنار دانشگاهی بودن یک فرد عامل می‌باشد که نزدیک بیست سال در حوزه ساخت و ساز و موضوعات دیگر سابقه اجرایی دارد.
همواره سعی کرده‌ام از حوزه سیاسی و حاشیه‌ای دور باشم و تلاشم این بوده که بیشتر به آنچه در تخصص خودم است پرداخت کنم. چون در شهر به تخصص بنده به قدری نیاز است که اصلا لازم نیست به حوزه‌های دیگر ورود کنم. یعنی اگر به عنوان یکی از اعضای بیست و یک نفره شورا فقط به حوزه عمرانی ورود کنم به حد کافی کفایت می‌کند، تنها مرد عمرانی شورا من هستم و مرد عمرانی دیگری نیست. حوزه‌های دیگر به من ربطی ندارد و اعضاء دیگر هم به رشته خودشان ورود کنند بهتر است.
یکی از وظایف شورا این است که نیازها و اولویت بندی‌ها را درست تشخیص دهد و در جایی که اولویت هست طرح عمرانی اجرا کند و جایی که اولویتی وجود ندارد را برای رده‌های بعدی نگه دارد. پول‌های زیادی در شهر هزینه شده است که خیلی نیاز نبود و شاید موضوعات اولویت‌دار و مهم‌تر از آنها داشتیم. ما سعی کرده‌ایم روی پروژه‌هایی که واقعا برای شهرمان نیاز است زوم کنیم و پروژه‌هایی که برای شهر نیاز نیست را حذف نماییم.
در این شهر کارهایی را انجام دادند که اگر نمی‌دادند، خیلی بهتر می‌شد
 ما پروژه‌های زیادی را که در دوره قبل مصوب شده و حتی در حال اجرا بود را تعطیل ‌کرده‌ایم و این خود عملکرد مهمی است. حالا خوشبختانه یا متاسفانه گاها در بعضی شهرها یا در شهر خودمان، شهرداری یا شوراها بعضی کارها را انجام می‌دهند که اگر انجام نمی‌دادند خیلی بهتر بود. از جمله‌ی این کارها می‌توان ساخت پاساژ در پایین فلکه بزرگ ولیعصر و یا تخریب کردن فضای سبز میدان نظامی و تبدیل آن به پاساژ را نام برد که ما در این همین دوره آن‌ها را متوقف کردیم.
 گاها اگر یک تعداد کار نکنند بهتر است! یعنی کار کردن آن شخص به ضرر شهر است نه به نفع شهر. وقتی می‌گوییم عملکرد؛ به این معنی نیست که صرفا باید یک سری کارها انجام بگیرد.گاها انجام ندادن آن کار یعنی عملکرد مفید.
در این دوره از شورا ما اجازه نداده‌ایم فضای سبز تغییر کاربری پیدا کند، مگر در مواردی که خیلی نادر بود و توجیه داشت. استاندار آذربایجان‌شرقی پیش‌تر اعلام کرد 350 هکتار تغییر کاربری در هشت سال گذشته اتفاق افتاده بود، این از همان مواردی است که می‌گویم اگر آدم انجام ندهد عملکرد محسوب می‌شود. همین که کسی به قوانین و ضوابط احترام بگذارد خودش عملکرد است.
باغلارباغی را بدون آنکه توجیهی داشته باشند، مجتمع تجاری می‌کردند
باغلار باغی را در دوره قبل به کاربری تجاری تغییر داده بودند و هیچگونه توجیهی نداشتند، وسط شهر و جایی که شاید داشته اول و آخر ما بود، آن را از بین می‌بردند و برج 60 طبقه احداث می‌کردند! این دوره ما آن را به فضای سبز برگرداندیم، فکر نمی‌کنم در تاریخ، این مورد در هیچ شهری اتفاق افتاده باشد که شهرداری قبول کند 17 هکتار کاربری تجاری را به فضای سبز برگرداند. هیچ شهرداری این را قبول نمی‌کند این یک منبع درآمد بزرگ است لکن انصافا آقای شهردار در این مورد مقاومت نکرد و در سال‌های اول این دوره چند تا سرمایه‌گذار برای بحث احداث آنجا جلو آمده بود ولی ما در کمیسیون عمر ان شدیدا مخالفت کردیم و گفتیم که با کلیت این امر مخالف هستیم و آقای شهردار هم احترام گذاشت و نهایتا آنجا در کاربری سابقش به جا ماند.
احداث پاساژ در فلکه بزرگ ولیعصر سرمایه‌برداری بود/ زمین و پروانه را شهرداری می‌دهد، طرف مقابل هم به مردم هوا می‌فروشد!
آناج: برخی بر این عقیده‌اند که شورا سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد، نظرتان در این باره چیست؟
بنده واقعا سرمایه گذاری در بعضی جاها نمی‌بینم، مثلا درست کردن پاساژ در فلکه بزرگ سرمایه گذاری نیست، سرمایه برداری است. بالاترین ارزش افزوده تبریز در ولیعصر است، این را یک بچه هم می‌داند. آن سرمایه‌ای که آمد و در آن پاساژ تثبیت شد برای شهر ما چه کار کرده است؟ به جر اینکه ترافیک ایجاد کرده، به جز اینکه سرانه شهر ما را در آنجا بالا برده است، به جز اینکه فضای سبز و فضای باز ما را از بین برده است، دیگر چه فایده‌ای داشته؟ این سرمایه گذاری به چه درد من می‌خورد؟ هیچ اعتقادی به این‌گونه کارها ندارم.
 قطعا هم تنگ نظرانه نگاه نمی‌کنم چون خودم هم به هر حال در حوزه ساختمان سرمایه گذار هستم، ما دنبال سرمایه گذار هستیم نه سرمایه بردار. بارها برای ما پیشنهاد رسیده است که شخصی می‌خواهد در اطراف ائل گلی پاساژ درست کند، این سرمایه برداری است نه سرمایه گذاری! کلا ائل گلی را از بین برده‌ایم و دیگر چیزی نمانده است. این سرمایه گذار را نمی‌خواهیم و همان بهتر که قهر کند و برود. آن پولی را که می‌دهد نمی‌خواهیم چون او می‌آید و داشته ما را می‌گیرد، چیزی به ما نمی‌دهد که اسمش را گذاشته‌اند سرمایه گذار. طرف می‌آید زمین و پروانه را از شهرداری می‌گیرد؛ می‌گوییم جنابعالی چه چیزی خواهی آورد؟ می‌گوید بنده هم احداث خواهم کرد! آقا بسم‌الله. آن هم به محض گرفتن پروانه پیش فروش می‌کند و هوا را به جماعت می‌فروشد! پول منِ تبریزی را می‌گیرد، از شهر پول‌ها را جمع می‌کند، 10 میلیون از این، پنجاه میلیون از آن، 100 میلیون از دیگری، ساختمان درست می‌کند. این که دیگر سرمایه گذاری نیست این پول تبریز است! متاسفانه 99 درصد سرمایه گذاری‌های ما این چنین می‌باشد.
تنها سرمایه‌گذاری واقعیِ تبریز، لاله پارک است/ عده‌ای آمده‌اند تا رانت‌خواری کنند
 تنها سرمایه گذاری که در این شهر به شکل واقعی اتفاق افتاده، لاله پارک است چون دلارها توسط یک تبریزی مقیم خارج؛ از خارج آمده است.
سرمایه گذاراین است که از سایر ممالک پول بیاورد و وصل کند به شهر تبریز و برای منطقه سود ایجاد کند. آنهای دیگر سرمایه گذار نیستند، آمده‌اند تا تسهیلاتی که برای سرمایه گذاری داده می‌شود را رانت خواری کنند. در پروژه آیسان سرمایه گذار از وقتی آمده هنوز فونداسیونش کار نشده اما در صدا و سیما تبلیغات می‌کند و در اذای تهیه‌ی شن وماسه‌اش مغازه می‌دهد. در ازای تبلیغات در صدا و سیما مغازه می‌دهد، این یعنی ریالی در بساط ندارد. خب به رکود هم برخورد کرد و گذاشت رفت، خوشبختانه شهرداری به موقع وارد شد و تعیین تکلیف کرد، شاید بدتر از این‌ها اتفاق می‌افتاد. با تدبیری که شهرداری اندیشید امروز پروژه جان گرفته و در حال ساخت است.
کمیسیون توافقات، کمیسیون فروش تبریز و رفاه شهروندان بود/ کوچه‌ای در تبریز پیدا نمی‌کنید که دو همسایه باهم قهر نباشند
ما کمیسیون توافقات را در این دوره از شورا حذف کردیم و این خیلی کار بزرگی است. شاید در شهرهای نادری کمیسیون توافقات حذف شده باشد اما باید اذعان داشت که کمیسیون توافقات به معنای کمیسیون فروش شهر، ضوابط، رفاه و آسایش اهالی تبریز بود. در کوچه‌ای که باید ساختمان دو طبقه احداث شود دوازده طبقه احداث می‌‌شد! کوچه‌ای که می‌تواند به ترافیک سه طبقه جواب دهد چگونه می‌تواند به ترافیک دوازده طبقه جواب دهد؟ من به شما قول می‌دهم کوچه‌ای در تبریز پیدا نمی‌کنید که دو همسایه باهم قهر نباشند! همه هم به خاطر مسائل ضوابط شهرسازی است، یکی می‌گوید آقا بلند ساخته‌ای خانه من دیده می‌شود، یکی می‌گوید بلند ساخته‌ای آفتاب نمی‌تابد و سایه اندازی دارد. یکی می‌گوید شما 4 تا ماشین دارید و کوچه را ترافیک کرده‌اید. قبلا شهرها انسان محور بودند و روابط هم به نوعی رعایت می‌شد، مردم در ساخت و ساز حریص نبودند که که هی طبقه اضافه کنند. اکنون 10 طبقه می‌دهند 2 طبقه هم خلاف کار می‌کند. 12 طبقه می‌دهند 2 طبقه هم خلاف کار می‌کند، 15 طبقه می‌دهند دو طبقه هم خلاف کار می‌کند هر جور که می‌دهند این دو طبقه خلاف هست.
اگر کسِ دیگری شهردار تبریز بود با حذف کمیسیون توافقات مخالفت می‌کرد
از زمانی که کمیسیون توافقات را حذف کرده‌ایم درآمد شهرداری رو به نزول است و ساخت و ساز با رکود مواجه شده است؛ ما می‌گوییم طرف خیرات می‌کند، آنکه یک میلیارد دارد یک میلیون خیرات کردنش خیلی به چشم نمی‌آید اما آن کس که کل دارایی‌اش یک و نیم میلیون است یک میلیون خیرات کند خیلی با ارزش است. یعنی آن وضعیت مهم می‌باشد. ما در برهه‌ای کمیسیون توافقات را حذف کردیم که وضعیت مالی شهرداری در بدترین حال ممکن بود.
پیش‌تر در شهرداری برای پول گرفتن وقت نداشتند و همه به صف شده بودند که پول واریز کنند. حالا بروید ببینید در مناطق چه خبر است؟ من وقتی رئیس سازمان نظام مهندسی بودم نزدیک 6 میلیون متر مربع پروانه صادر شده بود، درحالی که بیشتر پرونده‌ها هم به نظام مهندسی نمی‌آمد اما الان شاید در این دو ـ سه سال از یک دهم هم پایین‌تر آمده و این یعنی درآمد شهرداری واقعا اسفناک است.
 این تصمیم را در این مقطع گرفتن خیلی جسارت می‌خواهد، شهردار تبریز هم واقعا با ما همکاری کرد، فکر می‌کنم اگر شهردار کس دیگری بود هیچ وقت قبول نمی‌کرد .
دیگر با تغییر کاربری و ضوابط فروشی شهرداری صاحبِ پول نمی‌شود اما مدیریت هزینه هم خودش یک بحث جداست. ما سعی کرده‌ایم جلوی هزینه‌ها را بگیریم. قبلا وقتی می‌خواستند یک پل محله را افتتاح کنند یکی ـ دو روز ببر و بیار به پا می‌شد، چقدر هزینه و تبلیغات می‌شد که مثلا می‌خواهیم پل محله را افتتاح کنیم. اینها را جمع کرده‌ و از یک طرف هم سعی کرده‌ایم که مطابق با بحث اولویت بندی برای موضوعات غیر ضروری هزینه نکنیم.
70 درصد انرژی شورای چهارم صرف مباحث سیاسی و حاشیه‌ای شد
آناج: چرا تنها مرد عمرانی شورا را به کمیسیون عمران راه نمی‌دادند؟
متاسفانه همیشه بحث‌های سیاسی بر بحث‌های تخصصی و علمی غالب است. 60 ـ 70 درصد  انرژی شورای ما صرف بحث‌های حاشیه‌ای و سیاسی می‌شود و این واقعیتی غیر قابل است. از این غافل نشویم. بنده به عنوان یک متخصص امور شهر در این حوزه می‌توانم بگویم کارهایم را تعطیل کرده و به شورا آمده‌ام و از روی بیکاری به شورا نیامده‌ام. بچه‌ی این شهرم و تبریز را دوست دارم و علاقه‌مندم که کاری برایش بکنم. برای همین آستین بالا زده‌ام و آمده‌ام که کار کنم، دلم می‌سوزد وقتی گاها می‌بینم دقایقی که باید در اینجا برای به نفع شهر تصمیم گیری شود افراد بیشتر به شکل تبلیغاتی نگاه می‌کنند و سعی می‌‌نمایند از تریبون شورا به شکل تبلیغاتی استفاده کنند.
انشاءالله که اینطور نیست و من اشتباه برداشت می‌کنم اما در برخی موارد عوام فریبی نه در شورای ما بلکه دراکثر شوراها هست.
بنده در جایگاه ریاست کمیسیون عمران، اولا سعی کرده‌ام پروژه‌هایمان را زمان بندی کنم، چون پروژه‌ای که اولویت بندی و زمان بندی ندارد قطعا با مشکل مواجه خواهد شد. این یک علم و تخصص است. ما این مدیریت پروژه را در این دوره عملیاتی کردیم.
وقتی می‌خواهیم کمی محکم نظارت کنیم، می‌گویند دخالت کردید!/ باید نرم برخورد کنیم تا بگویند نظارت...
شورا بیشتر اسم است و اختیاراتی ندارد. باید گفت شورای شهرداری نه شورای شهر! در شورای شهرداری بودنش هم باز اختیارات چندانی ندارد و دائم به راحتی در مضان تهمت و افترا قرار دارد. یعنی شما مرز بین نظارت و دخالت را نمی‌توانید در اینجا مشخص کنید. یعنی وقتی می‌خواهید مثلا کمی محکم نظارت کنید می‌گویند آقا شما دخالت کردید! آیا به نظر شما این نظارت نیست؟ می‌گویند نه شما وقتی محکم نظارت کردید، دیگر می‌شود دخالت! کمی نرم‌تر برخورد می‌کنیم می‌شود نظارت!
ما هم در بعضی مراجع پاسخگو هستیم که می‌گویند آقا شما گویا در مسائل اجرای دخالت کردید! در هر حال اگر بخواهید نظارت واقعی کنید کمی مشکل ساز می‌شود. این نقص و ضعف قانونی که در شوراها هست، به هر حال دست و پای اعضای شورا را می‌بندد و بحث این اتفاقات اخیر هم باعث می‌شود آدم کمی هم دست به عصا حرکت کند که مبادا مثلا به من که می‌خواهم نظارت کامل کنم نگویند که آقا شما دخالت کردید.
 ما در بحث‌های عمرانی سعی کرده‌ایم که به بحث‌های کیفی و اولویت بندی موضوع و تسریع در احداث بپردازیم. من ادعا می‌کنم که در تبریز این می‌تواند برای من عملکرد باشد، ما پروژه خودمان را در نصف زمان مقرر تمام کرده‌ایم تا به حال در تبریز چنین اتفاقی نیفتاده بود که در تبریز یک زیرگذر شش ماهه تمام شود اما قبلا ساخت یک زیرگذر در این شهر سه سال و نیم طول کشیده، هزینه‌هایشان چندین برابر شده، مشکلاتی برای شهر و اهالی محل ایجاد گشته و لذت بهره‌برداری از بین رفته است.
با مدیریت پروژه‌ها پیمانکار را مجبور می‌کردم شبانه بتن‌ریزی کند
ما با مدیریت پروژه دیده‌ایم از برنامه زمان بندی عقب هستیم و پیمانکار را مجبور کرده‌ایم که شب بتن ریزی کند. ما مجبور کرده‌ایم که زمان بندی را رعایت کند و این باعث شده مردم از این پروژه‌هایی که امروز دارند استفاده می‌کنند در نصف زمان قرارداد تمام شود.
زیرگذرهای جدیدالاحداث تبدیل به استخر نمی‌شوند
در بعضی از پروژه‌ها هم بعضی ایرادات می‌تواند باشد اما ما سعی کرده‌ایم بحث‌های فنی را درست پیاده کنیم. مثلا این زیرگذرهایی که قبلا احداث شده با یک باران کوچک تبدیل به دریاچه می‌شود که حتما شما رسانه‌ای‌ها هم مطالب و عکس‌هایش را که ماشین تا کجا در آب فرو می‌رود منتشر می‌کنید. در زیرگذرهای جدیدالاحداث شما نمی‌توانید چنین چیزی ببینید. نه در زیرگذر حمید و نه در زیرگذر توانیر. ما در اینها برای همه‌شان کانال کار کرده‌ایم و آب‌هایشان به رود می‌ریزد. به هیچ عنوان هم گرفته نمی‌شود و آب در آن جمع نمی‌شود. یک بار برای همیشه و کاملا فنی کار کرده‌ایم پروژه‌ای که احداث شده کاملا اصولی است و همانطور که در این سیلاب اخیر که تمام زیرگذرها گرفته شد در آن دو مورد یک قطره آب دیده نشد. یعنی ما پروژه را هم سریع کار کرده‌ایم و هم درست و فنی اجرا کرده‌ایم.
تعدادی پروژه‌ها را که برای شهرمان نیاز بود علی‌رغم این بی‌پولی‌ها سعی کرده‌ایم که برای شهرمان کار کنیم و در مقابل بعضی پروژه‌ها را هم حذف کرده‌ایم. چون شما نمی‌دانید پس حذف کردنش را هم نمی‌دانید و تاثیراتش را هم نخواهید دانست. مثلا در مسیر ائل گلی قبل از ما یک پل در  فلکه خیام و گلشهر طراحی شده بود، در حالی که ائل گلی تنها خیابان گردشگری تبریز بوده و به عنوان المان گردشگری مطرح است. ما به این نیاز داریم و نمی‌توانیم با آهن‌پاره‌ها مناظر آن را ازبین ببریم. ما این دو پل را تعطیل کردیم و در حالی که در بودجه هم آمده بود اجازه ندادیم کار کنند. در مقابل برای اینکه بار ترافیکی جاده ائل گلی را کم کنیم آمدیم و فلکه افلاک‌نما را احداث کردیم، به خاطر اینکه ترافیک ورودی تبریز به طرف اتوبان و تهران به جای اینکه از جاده ائل‌گلی بیافتد از دکتر حسابی و فلکه افلاک‌نما توزیع شود. الان فلکه افلاک نما خودش یک ترمینال خوبی است به نوعی می‌تواند این تبادل را به کل شهر دسترسی دهد.
در شورا متخصص امور شهری کم است و این مرا آزار می‌دهد
در مقطع خیلی مهمی قرار گرفته‌ایم، متاسفانه در این دوره از شورا متخصصین امور شهری کم است. بارها دل من به درد آمده است، حرص خورده‌ام و فشار کشیده‌ام که بعضی موضوعاتی که از طرف ما منطقی است رای نمی‌آورد. مثلاً یک روز داشتیم برای ساختمان شورای شهر تصمیم می‌گرفتیم که دو ـ سه تا هم محل‌هایی پیشنهاد شده بود. آنچه که ما بررسی کرده بودیم از نظر خطرات زلزله و دسترسی اهالی شهر و اینکه ساختمان شورای شهر نماد مدنیت این شهر است باید در جایی قرار گیرد که محل عبور و مرور گردشگر باشد و از نظر بحث‌های ترافیکی محلی به کمیسیون عمران پیشنهاد کردیم. جالب این است که افراد غیر متخصص شورای شهر به جایی رای دادند که هم روی گسل بود و هم قسمتی از پارک باغمیشه را تخریب می‌کرد، در حاشیه شهر بود و زیر سایه لاله پارک قرار داشت. قطعا ساختمان نمادین شورای شهر نباید برود و در زیر ساختمان تجاری عظیم قرار گیرد. برایم جالب بود که صرفا اعضای متخصص شورای شهر که چهار ـ پنج نفر بودند به محل پیشنهادی‌ام رای دادند و بقیه به پیشنهادی که هیچ شک و شبهه‌ای در نبود رأی منفی دادند.
اگر ما در شورای شهر بسیاری از خواسته‌ها و آرزوهایمان را نتوانستیم پیاده کنیم به خاطر این است که واقعا در شورا و حوزه‌های تخصصی شهرسازی امکان‌پذیر نمی‌شود.
در رشته‌ی ما دودوتا، پنج‌تا نمی‌شود/ عوامل عمرانی شهرداری مرا بهتر از همکاران شورایی‌ام درک می‌کنند
آناج: آیا تصمیمات کمیسیون عمران در شهرداری تبریز اجرا می‌شود؟
 ما در حوزه مهندسی سخنی داریم، می‌گوییم که دو دو تا چهار تا. در بین افراد فنی دو دو تا، می‌شود چهار تا، پنج تا نمی‌شود. افراد غیر فنی در حوزه‌های علوم انسانی گاها حاصل دو دو تا را 16 می‌آورند و می‌روند پشت تریبون و حرف‌هایی می‌زنند که آدم می‌بیند دو دو تا شد 16 تا. چند تا هم وعده وعید می‌دهد و همه برایش کف می‌زنند و می‌گویند عجب آدمی است. کار غیر ممکن را چنان به خورد مردم می‌دهد که همه قبول می‌کنند. اما در حوزه فنی ما، ما نمی‌توانیم دو دو تا را پنج بیاوریم. اصلا امکان‌پذیر نیست. در مسائل فنی کار ما راحت است، کار خود من شخصا به عنوان تنها مرد عمرانی شورا با عوامل عمرانی شهرداری خیلی راحت‌تر از خود همکاران شورایی‌ام است. چرا؟ چون که آنها خیلی راحت موضوعات مرا دریافت می‌کنند. و چون خیلی راحت دریافت می‌کنند با آنها دارای کمترین مشکل  در حوزه عمران هستیم. چون می‌توانم حرفم را به آنها برسانم و چون حرف یک حرف فنی و منطقی است قطعا قبول می‌کنند. گاها پیش می‌آید که در بعضی موارد تذکر می‌دهیم.
مثلا ما در پیاده‌روسازی نمی‌توانیم بیایم و نظارت کنیم. ما در پروژه‌های بزرگ نظارت می‌کنیم چون وقتمان تا این حد اجازه می‌دهد. سیستم شورای شهر طوری است که ما عوامل نداریم و عضو شورای شهر خودش باید آستین‌هایش را بالا بزند، کاپشن بپوشد و برود نظارت کند. ما سیستم نداریم که اداره داشته باشیم و 4 نفر آنجا شاغل باشند و بروند عکس بگیرند و آزمایش کنند. عضو شورای شهر چقدر می‌تواند خودش برود به بتن نگاه کند؟ حالا اگر برود به بتن نگاه هم کند نمی‌تواند آزمایش کند، اصلا اعتباری ندارد که آنجا آزمایش برداشته شود. با کدام امکانات؟
چون ما زبان همدیگر را می‌دانیم مشکلی پیش نیامده است. واقعا هم اکثرش را قبول کرده‌اند و جلو رفته و خروجی‌اش این بوده که می‌بینید که در پروژه‌ها چندان مشکلی نداشته‌ایم.
 
می‌خواستم مترو به بهره‌برداری برسد و این اتفاق افتاد/ با رسیدن مترو به میدان ساعت، ترافیک شهر تا 5 درصد کاهش می‌یابد
آناج: در زمان ورود به انتخابات شورای چهارم چه اهدافی را برای خود ترسیم کرده بودید که اکنون در رسیدن به آن‌ها ناکام مانده‌اید؟
بعضی افراد به اهداف جزیی‌شان می‌رسند ولی به اهداف کلی‌شان نمی‌توانند برسند؛ بنده بر خلاف این رویه به اهداف کلان خود رسیده‌ام اما در تحقق اهداف کلی‌ام ناکام مانده‌ام. یکی از اهداف اساسی‌ام پیشبرد پروژه‌ی مترو بود که در حل بسیاری از مشکلات موثر است. آلودگی که امروز می‌بینیم از نبود حمل و نقل عمومی مطلوب می‌باشد؛ اگر ما مترو داشته باشیم بنده هیچ وقت از ماشین شخصی استفاده نمی‌کنم. هفته‌ای یک بار یا نهایتا دو هفته‌ای یک بار از جلسه شورا که خارج می‌شوم، سوار اتوبوس شده و بقیه راه را هم پیاده طی می‌کنم تا به خانه‌مان برسم، چون می‌خواهم در مسیر مردم و مشکلات‌شان را هم ببینم.
اگر مترو باشد بنده یا سایر شهروندان دیگر لزومی نمی‌بینیم که با سواری رفت و آمد کنیم؟ آیا وسیله حمل و نقل عمومی به حد کافی در شهرمان وجود دارد؟ نه ندارد. سیستم‌مان ناقص است. چنانچه بتوانیم خط یک را تمام کنیم بخشی از ترافیک قطعا مدیریت می‌شود. اگر متروی ما تا میدان ساعت بیاید فکر می‌کنم حداقل پنج درصد بر ترافیک تبریز تاثیر می‌گذارد چراکه اکثر تک سرنشین‌ها از شرق تبریز به حرکت می‌افتند. بنده قول می‌دهم چنانچه مترو به میدان ساعت برسد واگن‌ها رفت و آمد خواهند کرد و تلاش ما هم این است که تا پایان سال مترو را از میدان ساعت ورود و خروج دهیم.
 ما برای ایستگاه میدان ساعت مسابقه بین‌المللی برگزار کرده‌ایم که طی آن در یک سطح عالی مسابقه برگزار شده و طرحی عالی برنده شده است؛ یعنی طرحی که برنده شده اگر در میدان ساعت کار شود یکی از نمادهای تبریز خواهد شد.
زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم/ با پایان عمر شورای چهارم، مترو در میدان لاله توقف می‌کند
 همین که ما امروز در دور چهارم شورا توانسته‌ایم واگن را روی ریل بگذاریم کارِ کمی نیست. مدام می‌گفتند داریم کار می‌کنیم، حفاری در حال انجام است و غیره؛ این حرف را همیشه می‌توان زد اما آنچه که مهم می‌باشد این است که واقعا بتوانیم از مترو حتی یک متر هم که باشد، بهره برداری کنیم؛ زیرساخت‌ها تمام شده و آماده است و این نشان می‌دهد که کار دارد به صد در صد نزدیک می‌شود. طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دوره شورای چهارم مترو به میدان لاله می‌رسد.
مترو را بیش از این نمی‌شد پیش برد/ گاهاً به خاطر ورود یک کابل، پروژه معطل می‌ماند
به اندازه 12 سال گذشته، هزینه‌های شهرداری در این یک سال و نیم برای مترو پول خرج کرده‌ایم؛ بیشتر از این هم نمی‌توانستیم کاری بکنیم، نه ما می‌توانستیم و نه آن سیستمی که پول هزینه می‌کند چون توان آن هم مهم است، بنده یک آدم اجرایی هستم و می‌دانم که همه چیز با پول نیست، بودجه را باید جذب کرد. هر چه می‌خواهید پول بگذارید ولی سیستم هم باید بتواند جذب کند. از طرف دیگر یک سری مصالحی که در مترو به کار می‌بریم تولید خارج است و مجبوریم بعضی مشکلات را تحمل کنیم. گاها می‌بینید که به خاطر یک کابل چند ماه پروژه معطل می‌مانند.
باور نمی‌کردم توانسته‌ام کمیسیون توافقات را حذف کنم
یکی دیگر از اهدافی که بنده به آن رسیده‌ام، حذف کمیسیون توافقات بود. باور کنید که برای خودم قابل باور نبود که روزی بشود کمیسیون توافقات را از این شهر حذف کرد چون به حدی در سیستم درآمدی شهرداری رخنه کرده بود که اصلا هر کس می‌شنید نمی‌توانست باور کند و می‌گفت مگر می‌شود آنجا را حذف کرد، پس چطور پول به دست خواهیم آورد؟ تمام شهرداری‌ها توانشان را به آنجا سپرده بودند و به هیچ چیز فکر نمی‌کردند، مثلا می‌گفتند امروز بیست تا پرونده طرح شد و 5 میلیارد کاسب شدیم.
طرح ایستگاه‌های کارگری را نتوانسته‌ام اجرا کنم/ شهرداری منطقه 8 یک کانکس گذاشت اما آنچه من می‌خواستم نبود
آناج: به کدام اهداف جزیی‌تان نرسیدید و نتوانستید آن‌ها را محقق کنید؟
یکی از اهداف جزیی که هر سال هم به بودجه‌ها می‌آورم و پیگیر می‌شوم، احداث ایستگاه‌های کارگری است. امروزه کارگران ساختمانی قشر عظیمی از مردم تبریز را تشکیل می‌دهند و ضعیف‌ترین قشر محسوب می‌شوند. این کارگران فاقد بیمه هستند چون به صورت مستمر در یک جا کار نمی‌کنند، دائم هم در معرض خطرات هستند و امکان اینکه جانشان را از دست بدهند بیشتر از کارگران دیگر است. محل مشخص هم برای به کار گیری این کارگران وجود ندارد، هر صبح در چهاراه‌ها و میدان‌ها جمع می‌شوند، به عنوان یک شهروند بنده همیشه از دیدن این صحنه‌ها زجر برده‌ام. اینکه آنان ساعت‌ها در برف و سرما منتظر می‌مانند یک معضل است اما چرا نمی‌توانیم سامان دهی کنیم؟ برای آن‌ها یک کانکس و اتاقک درست کردن برای شهرداری چقدر هزینه دارد؟ مثلا در سه راهی ولیعصر در گوشه‌ای یک جای خالی داریم. درست مقابل بانک سامان یک فضای بزرگ هست که خالی است، کارگران هم همان جا می‌ایستند. آنجا می‌توان یک ایستگاه کارگری درست کرد که کارگر هم در فصل گرما و سرما مکان مناسب داشته باشد و مجموعه آنجا، او را ثبت نام و کارگران را به شرکت‌ها معرفی نمایند؛ اینها را ثبت روزانه کند و لیستش را به بیمه ارائه دهد تا بیمه شوند.
از نظر بیمه، اشتغال و شخصیت اجتماعی می‌توانیم سامان‌دهی کنیم؛ کارگری که در میدان می‌ایستد هم بچه دارد و کارگر نیز صاحب خانواده‌ای است؛ او هم دوست ندارد که وقتی بچه‌اش به مدرسه می‌رود ببیند که پدرش آنجا ایستاده و بیکار کنار جوب منتظر است یکی بیاید او را برای کار ببرد. چرا برای او ارزش قائل نیستیم؟ ما که می‌توانیم با کمترین هزینه اینها را سامان دهی کنیم. جالب است که درصورت اجرای این طرح، کارفرماها هم راحت‌تر آن کارگر را برای کار می‌برند، چون اسمش در یک بخش ثبت شده و مطمئن‌تر می‌تواند کارگر را ببرد، می‌داند که کارگر اینجا مدارک دارد و کارگری که برای کار می‌برد از آسمان نیفتاده بلکه یک تشکیلاتی او را معرفی کرده است، با این حال متاسفانه به این هدف خیلی مهم و در عین حال کم هزینه و جزئی در این چند سال نتوانسته‌ام برسم. البته کارهای کوچکی هم انجام گرفته است، مثلا شهرداری منطقه 8 آورده از ایستگاه سابق اتوبوس در ارتش شمالی یک چیز الکی درست کرده است ولی آنچه که من می‌گویم نیست.
ما می‌توانیم با یک میلیارد پارک یک هکتاری در مناطق حاشیه‌نشین ایجاد کنیم
هدف جزئی دیگرم ایجاد پارک‌های یک هکتاری در مناطق حاشیه‌نشین و بافت فرسوده بود. با یک میلیارد ما می‌توانیم یک پارک یک هکتاری احداث کینم تا هم به عنوان فضای سبز به اهالی خدمات دهد و هم به عنوان فضای ورزشی مورد استفاده قرار گیرد. در مواقع بحران نیز می‌توان از این پارک‌ها بهره برد. مثلا اگر زلزله‌ای رخ دهد، در مناطق حاشینه نشین برای فرود یک هلی‌کوپتر جا نیست.
تمام اعضاء شورای شهر کرمانشگاه دادگاهی شدند و شورا منحل گشت اما کسی خبردار نشد
آناج: مردم نسبت به اعضاء شورا چه دیدگاهی دارند و بیشتر مطالبات‌شان از شما چیست؟
متاسفانه با این اتفاق اخیر که در شورا رخ داد جایگاه و حیثیت شورا زیر سوال رفت. البته قضیه هم کمی بیش از حد بزرگ شد، مثلا در کرمانشاه یک سال قبل همه‌ی اعضاء اخراج و دادگاهی شدند و شورای شهر کرمانشاه به تعطیلی کشید اما چه کسی از این موضوع خبردار گشت؟
در شورای عالی کارشناسان کشور ابتدا 10 دقیقه وقت دادند تا از ماجرای شورا شهر بگویم...
ماجرای شورای شهر تبریز را خبر 20:30 هم اعلام کرد، در تهران هر جا می‌رفتیم از شورای تبریز می‌گفتند. بنده نائب رئیس شورای عالی کارشناسان کشور هستم و در یکی از جلسات گفتند آقای باهر به شما ده دقیقه وقت می‌دهیم اول ماجرای شورای تبریز را توضیح بدهید چون همه در این باره سوال دارند و بعدا جلسه را شروع کنیم! این واقعا برای شورای شهر تبریز و اعضایش لطمه بود و در دید عموم تاثیر منفی گذاشت؛ شهروندانی که ما را نمی‌شناسد متاسفانه تفاوتی نمی‌گذارند که این باهر است یا ایکس و ایگرگ، می‌گوید به هر حال عضو شورا است!
بنده وقتی به مسافرت‌های شخصی می‌روم موقع برگشتن باز هم معذب برمی‌گردم و با خود می‌گویم حتما عده‌ای عنوان می‌کنند به حساب شهرداری به سفر رفته است! در حالی که من چون سفر کردن را دوست دارم با هزینه شخصی خودم به سفر می‌روم، به جز مسافرتی که در اول شورا وجود داشت بنده به سفری از طرف شورا نرفتم.
در مورد مطالبات مردم هم باید بگویم که شناخت شهروندان از اختیارات و وظایف شورا کم است. مردم نمی‌توانند نماینده مجلس را به راحتی پیدا کنند و حرفشان را بزنند اما عضو شورا مثل مردم عادی صبح می‌رود از محله‌‌شان نان می‌خرد، عصر از میوه فروش میوه می‌‌گیرد.
90 درصد مراجعات برای اشتغال است/ از اعتبار شخصی‌ام برای رفع مشکل اشتغال جوانان استفاده می‌کنم
در شورا هم مردم هر وقت بیایند ما در دیدارهای مردمی آنها را می‌بینیم. اکثرا برای اشتغال مراجعه می‌کنند. ما انتظار داریم که مردم واقعا بیاید مشکلات محله‌شان را بگویند ولی متاسفانه اینطور نیست. شاید نود درصد مراجعات برای اشتغال است، 9 درصد هم مسائل شخصی می‌باشد، مثلا یکی می‌خواهد پروانه بگیرد و دیگری طبقه اضافی کار کند. حالا شاید کمتر از یک درصد هم به مشکلات محله و خیابان مربوط شود.
آناج: شما مشکل اشتغال این 90 درصد را می‌توانید حل کنید؟
 اعضای شورا بیشتر از اعتبار شخصی خود برای این موضوع کمک می‌گیرند، مثلا در فلان کارخانه که من را می‌شناسند خواهش می‌کنم که این فرد را در آنجا به کار گیرند. بیشتر آشناهای من در حوزه اشتغال مهندسین هستند ما هم با پیمانکاران و مهندسین در ارتباط هستیم، مراجعه کننده را به آنها معرفی می‌کنم.
از روی بیکاری عضو شورا نشده‌ام/ کاهش تعداد اعضاء شورا مخالف اصل مردم سالاری است
آناج: نظرتان درباره‌ی 13 نفره شدن شورای پنجم چیست؟
 بنده یک بار در شورا با این مصوبه مجلس مخالفت کردم و گفتم که سیاست و اراده‌ای هست که می‌خواهد شورا را حذف و یا محدود کند، اخیرا هم که در برنامه ششم دیوان محاسبات را وارد کرده‌اند و عملا شهرداری یک سیستم دولتی شده و زیر نظر دیوان محاسبات قرار گرفته است. بعد از آن شورا دیگر اینجا چه کاره است من نمی‌دانم، اصلا بودن شورا دیگر نیازی نیست!
حالا در بحث انتخاب شهردار هم می‌گویند که مردم انتخاب کنند. بعد از این دیگر نمی‌دانم شورا چه کار باید انجام دهد، بنده یک بار با کاهش تعداد اعضاء مخالفت کردم و یکی از رسانه‌ها نوشت باهر می‌ترسد دوره بعد انتخاب نشود و برای همین اعتراض می‌کند. در حالی که اصلا انتخاب شدن یا نشدن باهر مهم نیست چون به هر حال ما از روی بیکاری عضو شورا نشده‌ایم و اگر یک روز شورا نباشد می‌رویم و به کارهایمان می‌رسیم.
مطمئن باشید در شورا چیزی به من افزوده نشده است، بر روی حق‌الجلسه‌ای هم که از شورا می‌گیریم، از درآمد خودمان چیزی می‌گذاریم و می‌دهیم به بعضی نهادهای عمومی و بعضی جاها که خودتان بهتر می‌دانید.
بحث این است که هر چه تعداد نمایندگان مردم در شورا بیشتر باشد به همان اندازه حلقه ارتباطی بین مردم و مسئولین زیاد می‌شود. یعنی تعداد پاسخ دهنده و تعداد افرادی که می‌توانند برای شهر تصمیم‌گیری کنند بیشتر می‌‌گردد. در شورا که دو نفر با هم نمی‌نشینند مشورت کنند، در شورا تعداد کثیری از تخصص‌های مختلف جمع می‌شوند، اگر این بد بود پس چرا تعداد اعضای شورای استانبول 300 نفر به بالا است؟ در اینجا بحث انحصار طلبی نیست که بگوییم کمتر کنیم تا شورا انحصاری شود، قطعا کم کردن شوراها مخالف با روحیه مردم سالاری است. باید تعداد اعضای شورا زیادتر شود همانطور که در کشورهای توسعه یافته به این نتیجه رسیده‌اند و اینطور انجام می‌دهند. شما شورایی پیدا نمی‌کنید که در شهری که 2 میلیون نفر دارد، 13 نفر عضو داشته باشد.
مگر من می‌‌روم صحنه اکشن بازی کنم که بازیگر هم بیاید مدیریت شهری کند؟!/ همکاری که هیچ‌گاه رأی نمی‌دهد چگونه می‌تواند تاثیرگذار باشد؟
آناج: نظرتان درباره‌ی ورود بازیگر، مجری و ورزشکار به شوراهای شهر چیست؟
صریحاً می‌گویم بر این اعتقاد هستم که هر کس باید کار خودش را انجام دهد. شهید چمران حرف زیبایی دارند و می‌گویند: «کسی که تعهد دارد و متعهد است هرگز کاری که در آن تخصص ندارد را نمی‌پذیرد». هر چند که شورای ما ویترینی از مشاغل است به همین خاطر نمی‌خواهم از شغلی نام ببرم چون از هر شغلی نام ببرم یک نفر از همکاران از بنده دلخور خواهد شد. مثلا من چه شغلی را بگویم که آنجا نباشد؟ فعلا بازیگر نداریم! الان من را ببرند سر صحنه فیلمبرداری و از بنده بخواهند یک صحنه اکشن را پیاده کنم آیا به نظرتان می‌توانم؟ یا برعکس اگر در دوره بعدی یک بازیگر بخواهد همکار ما بشود واقعا خواهد آمد که در اینجا چه کار کند؟ آیا می‌تواند به نیازهای شهری پاسخ دهد؟ گاها به عنوان یک شهروند برای من جای سوال است که مثلا همکاری داریم که تا به حال به هیچ موضوعی ورود و پرداخت نکرده است. همکاری داریم که تا به حال رای نداده است. این چگونه می‌تواند در شورا تاثیرگذار باشد؟ چون ما با رای در اینجا تاثیر می‌گذاریم. همکاری داریم که در کمیسیون عمران عضو است تا به حال برای بازدید از پروژه‌های عمرانی نیامده است. خب این چگونه می‌تواند تاثیر بگذارد؟ پروژه‌های عمرانی بحث فلسفی نیست دیگر! استدلالی نیست که بنشینید و در خانه تفکر کنید! باید بیایید و پروژه را از نزدیک مشاهده کنید و ببینید چه مشکلاتی دارد و به آن کمک کنید. یکی از دلایل تسریع پروژه‌های عمرانی دیدن مشکلات از نزدیک و پیگیری آن‌ها بود. همکاری داریم که تا به حال به بازدید نیامده و نامه نوشته که چون این بازدیدها تبلیغاتی و نمایشی است من نمی‌آیم! آقای محترم شما بیا؛ نمایش نده. شما بیا؛ تبلیغات نکن! مگر می‌شود پروژه عمرانی را از خانه نظارت کرد؟ باید بیایید و از نزدیک نظارت کنید.
شما همانطور که از بنده می‌پرسید در این سه سال و نیم که یک صندلی اشغال کرده و جای یک نفر را گرفتید، چه کاری کرده‌اید، از دیگران هم بپرسید. نفراتی هستند که فکر نمی‌کنم بتوانند به سوال شما جواب دهندف مگر اینکه کلی و عمومی حرف بزنند.
بنده نماینده مردم هستم، مدیر اداری نیستم که دستم را بگذارم جیبم و از پشت میز دستور دهم. من نماینده مردم باید جلو بیفتم و مشکلات جماعت را به گوش مسئول برسانم و حل کنم. علی ایحال تخصصی که هیچ گرهی از شهر باز نکند به نظر من شورا جای آن نیست،  پس هنرپیشه باشد خواننده باشد یا افرادی که مشکلات شهر به دست آنها باز شدنی نیست به شورا نیایند.
در کشورهای درحال توسعه که معمولا بودجه‌های عمرانی غالب هستند، شورا نیاز به مهندس دارد که واقعا بیاید و به شکل فنی بتواند کار کند. از این طرف هم بنده سایر رشته‌ها را رد نکردم، مثلا حقوق رشته‌ای است که برای شهر نیاز است.

بازگشت
آخرین عناوین
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  انسان، یگانه وجودی است که از خالق هستی بیش از همه‌ی موجودات دیگر عنایت دیده است و کرامت چشیده است. خداوند ودیعت امانت الهی را در وجود او نهاده است و اشرف مخلوقاتش خوانده است و به خاطر آفرینش او، بر خود آفرین گفته است. پروردگار هستی بخش، در معدن وجود ... بیشتر
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند . علیرضا نوین اظهارات برخی از اشخاص را در آستانه انتخابات سیاه‌نمایی و هوچی‌گری دانست و خواستار قضاوت عادلانه و منصفانه مدیریت ... بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند... بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان.. بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت احترام و اکرام نیز در حق او بعمل آید، باز هم آن حضرت قربانی ظلم مضاعف ناشناختی و ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت ... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  خورشید طلیعه سی و نهمین فجرپیروزی در آسمان ایران اسلامی درحالی نورافشانی می کند که سی و هشت سال از رشادت های مردمی که درنفی استبداد طاغوت و استقرارنظام اسلامی از بذل جان خویش نیز دریغ نورزیدند، می گذرد.... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  امروز و در آستانه سالگرد دیگری از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بیش از پیش نیازمند وحدت و همدلی آحاد ملت ایران و اطاعت از فرامین رهبر مدبر و شجاع خود ... بیشتر
کلیه حقوق این سایت برای شرکت داده پرداز طراحان ماندگار محفوظ میباشد