همراه شو برای فصلی نو / ثبت نام


​بسیجی هر جا باشد چون شمعی است در تاریکی

 

پنجم آذرماه مصادف با روزی است که امام خمینی (ره) در سال 1358 طی سخنانی در جمع اعضای سپاه پاسداران، ضمن اشاره به حفظ وحدت و آمادگی در برابر تهدیدهایی که علیه کشور صورت می‌گیرد، تأکید کرد: «مملکت اسلامی همه‌اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد... همه‌جا باید این‌طور بشود که یک مملکتی بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد...». این شد که این نهال نورانی در دل امت اسلامی کاشته شد.

پس از 9 سال از تشکیل بسیج، حضرت روح ا... که همچون پدری به فرزندان بسیجی‌اش عشق می‌ورزید، در آخرین پیام خویش در سالروز تشکیل بسیج، ضمن فرمان به تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب، بیان نمود: «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند.»
علیرضا نوین از همین رو پای صحبت‌های مردی نشستیم از تبار همین درس آموزان مدرسه عشق که سال‌ها با لباس بسیجی و رزمندگی، در عرصه ایثار و فداکاری تلاش نمود و پس‌ازآن در کسوت خادم مردم و به‌عنوان شهردار کلان‌شهر تبریز، با حفظ همان روحیه بسیجی و با اخلاص و پاک دستی قریب هشت سال به آبادانی شهر پرداخت. در این گفتگو بیشتر از همه آنچه مورد تأکید دکتر نوین است، این است که «بسیجی هر جا باشد چون شمعی است در تاریکی.»
به‌عنوان نخستین سؤال، از تشکیل بسیج و اینکه چه اتفاقاتی باعث شد تا امام خمینی (ره) چنین تصمیم مهمی را اتخاذ کنند بگویید. اگر بسیج نبود به نظر شما چه اتفاقی می‌افتاد؟
نوین: نخستین نکته حائز اهمیت درباره بسیج این است که بسیج یک سازمان مردمی است؛ یعنی اولاً سازمان‌یافته و نظام‌مند است و ثانیاً مردمی است و از دل مردم برخاسته است. حضرت امام (ره) 3 تصمیم مدیریتی مهم را در دوران حیات خود به ثمر رساندند که اولی ایجاد باور در مردم برای این‌که بدانند می‌توانند و این باور زمینه برای کارهای بزرگ بعدی بود. دومی نفوذ در دل‌ها و به تعبیری تسخیر قلب‌های مردم بود. سومین حرکت بزرگ تشکیل بسیج در فرمان عمومی 5 آذرماه 58 به‌عنوان یک تشکل مردمی بود.
اساس و زیربنای این تشکل این آیه شریفه از قرآن بود که خداوند می‌فرماید: «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّكُمْ ...» که آرم روی سینه برادران بسیجی نیز هست. درواقع این آیه یک دستور قرآنی است که خود را برای مقابله با دشمنان آماده کنید و با این آمادگی خود، در قلوب آن‌ها ترس بیفکنید.
علیرضا نویندر آن ایام مقارن با تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام که به‌حق اقدامی انقلابی بود و امام (ره) از آن به‌عنوان انقلاب دوم تعبیر کردند، برخی گروهک‌های ضدانقلاب همچون خلق مسلمان و ... فعالیت‌هایی آغاز کرده بودند. امام (ره) دیدند ارتش به‌عنوان سازمان نظامی کشور که ساختار آن تربیت‌یافته رژیم پهلوی بود آمادگی مقابله با این گروهک‌ها را ندارد. از سوی دیگر سپاه پاسداران تشکیلاتی نوپا بود و بیشتر فعالیتش در آن زمان، فرهنگی، عقیدتی و سیاسی بود. فرمان امام برای تشکیل ارتش بیست‌میلیونی و آموزش همگانی تعلیمات نظامی، در چنین فضایی صورت گرفت. به نظر می‌رسد این فرمان امام برگرفته از سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در صدر اسلام است که پیامبر در غزوات و جنگ‌ها، مردم را در مساجد سازمان‌دهی می‌کردند و مساجد پایگاهی برای آمادگی و مقابله بود. هدف امام (ره) نیز سازمان‌دهی مردم و ایجاد آمادگی در بین مردم برای مقابله با توطئه‌ها بود، آن‌هم در سال اول پیروزی انقلاب که همه کشور در گیرودار توطئه‌های دشمنان داخلی و خارجی به سر می‌برد. چنین تدبیری بی‌شک یکی از بی‌نظیرترین اتفاقات تاریخی و یکی از حیاتی‌ترین تصمیمات انقلاب اسلامی است و اگر چنین تصمیمی صورت نمی‌گرفت، اتفاقی نظیر آنچه در عراق امروز می‌بینیم ممکن بود پیش بیاید. ارتش عراق پس از صدام همان سازمان بعثی بود و وقتی پای مقابله با داعش و سایر جدایی‌طلبان پیش آمد دیدیم که ارتش عراق آماده مقابله با این‌ها نبود و اگر نیروهای مردمی عراق با مستشاری امثال سردار سلیمانی - که خدا او را از بلیاتش حفظ فرماید – سازمان‌دهی نمی‌شدند، معلوم نبود که چه بر سر عراق می‌آمد.
بسیج چه زمانی و چگونه وارد عملیات نظامی و نبرد با دشمنان شد؟
علیرضا نویننوین: سال 59 و با شروع جنگ تحمیلی، اولین امتحان بسیج بود. اولین اقدام نظامی بسیج، با حضور نیروهای مردمی تحت هدایت شهید دکتر چمران و مقام معظم رهبری که هر دو عضو شورای عالی دفاع بودند، تحت عنوان ستاد جنگ‌های نامنظم بود. ارتش و سپاه در اوایل جنگ با توجه به گستردگی حمله از سوی عراق توان مقابله مستقیم نداشتند. لذا این ستاد با حضور نیروهای مردمی که بیشترشان تجربه جنگی - نظیر جنگ در لبنان یا کردستان - داشتند، تشکیل شد و با عملیات ایذایی توانستند خسارت‌های فراوانی به نیروهای عراقی بزنند. در همین ایام از تبریز فقط پاسداران سپاهی اعزام می‌شدند و هنوز اعزام بسیجی از تبریز نبود. نیروهایی به شکل خودجوش مثل شهید شفیع‌زاده و باکری و دیگران برای دفاع راهی مناطق جنگی شدند اما هنوز چیزی به‌عنوان حضور بسیج در دفاع مقدس صورت نگرفته بود.
در اواخر سال 59 بنده به‌عنوان مسئول بسیج تبریز انتخاب شدم و در مدت دو سال عمده تلاش ما آموزش سلاح به اقشار مختلف مردم در مدارس، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها و ... بود تا در مواقع ضروری امکان دفاع از سوی همه وجود داشته باشد. آن‌گونه که به خاطر دارم، در اواخر سال 60 نخستین بار در عملیات فتح‌المبین اعزام بسیجی‌ها به جبهه صورت گرفت و قبل از آن بیشتر فعالیت بسیج در شهرها بود تا در برابر معاندینی ازجمله خلق مسلمان، منافقین و ... ایستادگی کنند. عمده توفیق بسیج در از بین بردن این تهدیدها همان مردمی بودن این تشکیلات بود که از همه اقشار در آن حضور داشتند.
از سال 61 تا 67 نقش بسیج به‌صورت نظامی برجسته شد و بدنه اصلی لشکرهای سپاه از همین نیروهای مردمی بود. نیروهای مردمی از تمام اقشار در جنگ حاضر می‌شدند. از دانش‌آموز و دانشجو و معلم گرفته تا بازاری‌ها و کشاورزان و حتی پزشکان. جالب است بدانید اکثر عملیات ما در سه‌ماهه آخر سال انجام می‌گرفت، چراکه عمده نیروهای مردمی از روستاها بودند و در طول سال مشغول کشاورزی و تأمین مایحتاج مردم بودند و در سه‌ماهه پایان سال امکان حضور در جبهه‌ها را می‌یافتند. لذا عملیات بزرگی نظیر عملیات کربلای چهار رو پنج، عملیات والفجر، خیبر و ... در همین فرصت صورت گرفتند. البته این یک نقطه‌ضعف برای ما ایجاد می‌کرد که در دیگر ایام سال مقاومت با سختی مواجه می‌شد و عراقی‌ها از این زمان سوءاستفاده می‌کردند.
بسیجی‌ها نقش کلیدی در جنگ داشتند چه ازنظر فرماندهی جنگ و چه در قالب بسیجی‌هایی که در گردان‌ها و دسته‌ها سازمان‌دهی می‌شدند. قدرت سپاه با همین نیروهای مردمی بود و نقطه تمایز سپاه و ارتش در همین بهره‌مندی سپاه از نیروهای مردمی بود درحالی‌که ارتش از نیروهای کادر رسمی استفاده می‌کرد که نظامی‌گری شغلشان محسوب می‌شد. نتیجه نهایی دفاع مقدس مدیون نیروهای مردمی و عملیات خارق‌العاده‌ای است که از سوی این عزیزان صورت گرفت و الان در دانشگاه‌های نظامی جهان همین مسئله که ایران چگونه بدون امکانات نظامی و فقط با نیروی انسانی تحت نام بسیج که شکل‌گرفته از مردم مؤمن و متدین بود، توانست سرنوشت جنگ را تغییر دهد، بررسی و تحلیل می‌شود. جنگی که در آن صدام از حمایت همه‌جانبه قدرت‌های شیطانی جهان بهره‌مند بود.
پس از دفاع مقدس، رسالت بسیج را چطور ارزیابی می‌کنید؟ و آیا این رسالت محدود به مرزهای جغرافیایی داخل کشور است؟
علیرضا نویننوین: پس از جنگ نظر برخی این بود که بسیج کار خود را انجام داده و دیگر نیاز به چنین تشکیلاتی نیست؛ اما امام (ره) با شناختی که از نیروهای مردمی داشتند، در آخرین پیام خود به مناسبت تشکیل ارتش بیست‌میلیونی، فرمود بسیج شجره طیبه است. شجره طیبه یعنی درختی که اصل آن ثابت و همیشگی است و شاخه و میوه آن مختلف است. امام (ره) فرمود بسیج مدرسه عشق است. بسیجی بدون هیچ چشمداشتی پا در عرصه می‌گذارد و عشق دفاع از اسلام و میهن و در یک‌کلام انقلاب اسلامی او را به میدان می‌کشد.
غیرت بسیجی‌ها در دفاع از انقلاب هم در همین نکته است که یک آذربایجانی با طی بیش از 1000 کیلومتر راه به جنوب می‌رفت و در آن شرایط آب و هوایی و ناملایمات دیگر با دشمن مبارزه می‌کرد.
دو سال پیش بود که مقام معظم رهبری بسیج را مظهر عظمت ملت ایران خواندند و فرمودند: «بسیج، برای دوستان نظام و انقلاب و کشور، مایه خرسندی و امید و اعتماد، و برای بدخواهان و دشمنان و کینه‌ورزان نظام اسلامی، مایه بیم و هراس است.» بنابراین معلوم است که بسیج فقط برای زمان دفاع مقدس نبود و پس‌ازآن هم کاربرد دارد.
اولین جایی که بسیج پس از جنگ تحمیلی خود را نشان داد دوران بازسازی کشور بود. در کنار سپاه مؤسساتی تشکیل شد در قالب منشور سازندگی که مقام معظم رهبری آن را به سپاه ابلاغ کردند. نیروهای مردمی که در جنگ امتحان خود را پس داده‌اند وارد عرصه سازندگی شدند. مهندسی که در جنگ مشغول راه‌سازی و سنگرسازی بود، پزشکی که به معالجه و درمان مجروحان می‌پرداخت، مدیری که فرماندهی می‌کرد و بسیاری متخصصان دیگر با توشه‌ای از تجارب ارزنده و اخلاص و تقوا، مخصوصاً روحیه تلاش و کار سخت باوجود ناملایمات، در عرصه بازسازی کشور حاضر می‌شوند. در ده سال پس از جنگ این تفکر، تفکر غالب بر امور کشور بود و با حضور این نیروهای مؤثر در جای‌جای کشور، می‌بینیم که چه دوران باشکوهی رقم می‌خورد و شکوه دوران سازندگی، مرهون حضور این عزیزان در مدارس، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، محیط‌های کشاورزی و ...  است.
علیرضا نوینپس از جنگ، حضور این نیروهای ارزشی در جایگاه‌های مختلف است که موجب تقویت درونی نظام می‌شود و حتی در تجارت و رونق بازار هم خودش را نشان می‌دهد. امروز بسیج نماد پیشرفت و اقتدار است و وقتی به آمارها مراجعه می‌کنیم می‌بینیم در عرصه اقتصاد مقاومتی هم سپاه و بسیج در رتبه بالایی قرار دارد.
پزشکان بسیجی امروز خدوم‌ترین پزشکان کشور هستند. دیروز در خبرها شنیدم که در دورترین نقاط کشور که هیچ نهاد دولتی به آن توجهی ندارد، بسیج سازندگی هم کار عمرانی انجام می‌دهد و هم امور سلامت ساکنان آن مناطق را به عهده می‌گیرد. بسیج متولی کارهایی شده است که امروز بر زمین مانده است و این نشان می‌دهد که بسیج همیشه در کنار مردم است.
در کشورهای دیگر هم بسیج در چارچوب‌های تعریف‌شده حضور دارد. به شکل شرکت‌های عمرانی و سازندگی توانسته در عراق، افغانستان و ... حضور یابد و جاده و پل بسازد. این‌گونه فعالیت‌ها در راستای همان حضور نیروهای متخصص ارزشی در عرصه سازندگی است که یک حرکت ماندگار و نشانی از اقتدار نظام است.
در کنار آن مراسم باشکوه اربعین، به‌نوعی توسط نیروهای مردمی بسیج مدیریت می‌شود و از مرز ایران تا نجف حضور نیروهای مردمی از بازاریان و کارمندان و پزشکان و ... کاملاً مشهود است و برپایی موکب‌ها و تأمین امنیت مسیر همه و همه توسط همین نیروها انجام می‌شود. مثلاً تنظیف مسیر به بسیج کارمندی، سلامت به پزشکان بسیجی و ... سپرده‌شده است و برای تجمع بیست‌میلیونی در مراسم اربعین، مجموعه ارتش بیست‌میلیونی موردنیاز است.
ویژگی مهم بسیج و بسیجی این است که برای انجام کار به دنبال پول و امکانات نیست، بلکه به نیروی خود و یاری خدا ایمان دارد و هر جا که امروز کار مثبتی صورت می‌گیرد، نتیجه همین تفکر بسیجی است.
یک ویژگی مهم دیگر هم دارد و آن بصیرت قشر بسیجی است که ازجمله مهم‌ترین توفیقاتی است که خداوند به این تشکل مردمی عنایت فرموده است. اگر بصیرت و غیرت دینی نباشد، قدرت تشخیص دوست از دشمن را نخواهیم داشت و به‌تبع آن در همین بحث نفوذ که اخیراً رهبر انقلاب به آن تأکید فرمودند، هم امکان پایداری از میان خواهد رفت. در برابر نفوذ هم همین بصیرت بسیج و بسیجی‌وار می‌تواند بشناسد و بایستد.
در برابر نقشه‌های دشمنان برای تحریف افکار امام (ره) که این نکته هم توسط رهبر عزیزمان گوشزد شده است، آگاهی بسیجی است که می‌تواند ایستادگی کند و با تسلطی که بر صحیفه نور دارد، اجازه نمی‌دهد تا سخنان امام را جور دیگری جلوه دهند. اینکه امام رابطه با آمریکا را چطور تعریف کردند و خط قرمزها چه بوده است و اکنون وقتی کسی حرفی دراین‌باره می‌زند برای افکار بسیجی کاملاً مشخص است که این سخن از کجاست و آیا منطبق با فرمایشات امام راحل رحمة ا... علیه است یا خیر.
علیرضا نوینیکی از الزامات پیشرفت کشور در مقطع کنونی تفکر بسیجی است که با کمترین امکانات بتواند بیشترین بهره‌ها را به کشور و ملت برساند و نیروی عظیم ایمان و اخلاص را در راه آبادی و سربلندی کشور به کار گیرد. بدین ترتیب نباید اجازه داد تا بسیج از عرصه‌های مختلف نهادها کنار گذاشته شود. مثل برخی ادارات که نیروهای ارزشی کنار گذاشته می‌شوند و تفکر سکولار جایگزین تفکر بسیجی می‌شود و این زنگ خطری برای آینده کشور است.
تفکر بسیجی ازنظر شما کدام تفکر است و چه ثمراتی دارد؟
نوین: تفکر بسیجی شمعی است در تاریکی و هر جا که این تفکر حضور یابد قطعاً خودش را نشان خواهد داد. اگر چنین تفکری در جامعه حاکم شود، جامعه رو به تعالی و پیشرفت خواهد رفت. بهداشت و درمان برای همه اقشار فراهم خواهد شد. البته به عقیده من تمام مردم ایران بسیجی هستند؛ اما مراتبی در هر فرد وجود دارد. همین‌که فرد برای آبادی کشور در حال تلاش است ثمره همین است؛ اما برخی چنان این تفکر را حاکم بر وجود خویش کرده‌اند که مشکلات برای آن‌ها معنی ندارند. مثل همان کاری که در برنامه ریشه‌کنی فلج اطفال صورت گرفت.
الآن کار سازندگی در روستاها توسط بسیجی‌ها صورت می‌گیرد. حتی در بهبود روند کشاورزی هم بسیجی‌ها فعال هستند و تولید گندم را با فناوری به چند برابر می‌رسانند.
بسیجی‌ها امروز حضور نظامی هم دارند. در نیروی قدس سپاه، کادر رسمی کمتر از بسیجی است و اینکه می‌بینیم و می‌شنویم که هرازگاهی شهیدی از این عزیزان به میهن برمی‌گردد همین‌هایی هستند که در قالب بسیجی در این عرصه حضور یافته‌اند. حتی نیروهای بازنشسته سپاه امروز به‌عنوان بسیجی فعال هستند و حداقلش این است که تجارب خود را در اختیار نهادهای در خدمت مردم قرار می‌دهند. از تجارب امنیتی و نظامی گرفته تا تجارب عمرانی و ... . بسیجی چون رسالتش حفظ مردم است، همیشه طرف مردم است.
بسیج مدافع انقلاب اسلامی است در همه عرصه‌ها و به اعتقاد من نباید محدودیتی برای بسیج قائل شد. اگر کارها به خود مردم واگذار شود قطعاً با کمترین مشکلات آن را به سرانجام خواهند رساند، همان‌گونه که در جنگ تحمیلی و پس‌ازآن در سال‌های سازندگی و اکنون در ایام توسعه و پیشرفت شاهد هستیم.
علیرضا نویندانشمندان هسته‌ای ما نظیر شهید شهریاری کسانی هستند که در دوران جنگ حضور داشتند و به‌اصطلاح در برابر دشمن واکسینه بودند و با این تفکر برای به ثمر رساندن نتایج تحقیقاتشان مجاهدانه تلاش می‌کردند. در اوایل تشکیل بسیج یادم هست که یکی از مأموریت‌های ما با همکاری هیئت‌امنا و انجمن اسلامی این بود که در مساجد مایحتاج عمومی مردم را توزیع می‌کردیم تا مردم علیرغم وجود مشکلات فراوان، از رفاه نسبی بهره‌مند باشند. حتی در زمینه ورزش هم اگر بسیج امکان حضور پیدا کند سلامتی حاصل می‌شود و همه مافیاهای فوتبال و ... جمع می‌شوند. در همه زمینه‌های موردنیاز کشور باید امکان حضور بسیج و تفکر بسیجی فراهم شود تا بتوانیم به‌سلامت از گذرگاه‌های خطیر انقلاب اسلامی عبور کنیم.
تأکید رهبر انقلاب به مقابله با حربه‌های مختلف دشمن از قبیل جنگ نرم و حضور در فضاهای مجازی هم از دیگر کارهایی است که بسیج عهده‌دار آن شده است. عملیات سایبری سپاه، توسط همین بسیجیان متخصص انجام می‌شود. گروه‌های مختلف در شبکه‌های مجازی توسط مردم راه‌اندازی می‌شود و شکر خدا با علم و فناوری توأم با باورهای مستحکم، در این سی‌وشش سال توانسته‌ایم با این تفکر انقلاب را به موقعیت فعلی آن برسانیم و ان شا ا... طبق فرموده حضرت آقا، بتوانیم ثمره انقلاب را به‌سلامت به دست صاحب اصلی آن برسانیم.
آیا این نوع تفکر می‌تواند در مجلس شورای اسلامی هم نقشی بیافریند؟
اگر در تاریخ دیده باشید، در دوران رضاخان مجلسی تشکیل می‌شود که تنها یک نفر مثل شهید مدرس در آن وجود دارد. هر هجمه‌ای به آن سید بزرگوار می‌شد یک‌تنه در برابرش می‌ایستاد، توهین و تخریب و مسخره و ... بر او و اعمالش اثری نداشت و یکه و تنها در برابر آن استبداد ایستادگی کرد. درست است که امام خمینی (ره) تشکل بسیج را تأسیس کردند، اما تفکر بسیجی در سراسر تاریخ بشر جریان دارد و به اعتقاد من مدرس به معنی امروز یک بسیجی تمام‌عیار بود.
امروز اگر کسی مدرس‌وار در مجلس باشد، محافظه‌کار نمی‌شود. از هجمه‌ها نمی‌ترسد. اگر کسی مثل مدرس فکر کند تا وقتی هست از پا نمی‌نشیند. حرف حقش را می‌زند ولو تنها باشد. از رضاخان و امثال او نمی‌هراسد. مجلس امروز ما نیازمند افرادی مثل مدرس است تا به دنبال منافع اسلام و ملت باشد نه منافع حرب و گروه خود. هر جا منافع مردم در بین باشد نماینده مجلس باید حاضر باشد و هرچه بتواند برای مردم و منافع مردم کار کند.
مدرس به‌واقع وکیل الملة بود و قبل از نمایندگی مجلس و بعدازآن هیچ تغییر رفتاری و فکری نداشت. با همان لباس طلبگی‌اش در مجلسی حاضر شد که حاضر به تحمل حضور او نبود؛ اما او رفت و ایستاد و سخن و عملش از روز اول تا آخر تغییری نکرد چراکه پشت‌گرمی او باورها و اعتقاداتش بود نه خوشایند فلان وکیل و بهمان وزیر.
مدرس وقتی می‌گوید سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست، در برابر کسانی بود که روحانیت را منزوی می‌خواستند و هدفشان این بود که روحانی را در گوشه مسجد بنشانند تا کاری به امورات مملکت نداشته باشد؛ اما مدرس بنای این سخن را گذاشت که ریشه در هزار و چهارصد سال مجاهدت روحانیت شیعه داشت و اجازه نداد تا دین اسلام گرفتار بلای مسیحیت شود. همان‌طور که کشیش فقط در کلیساست و کاری به حکومت ندارد.
علیرضا نوینامیدواریم همه نمایندگان مجلس ما در انتخاباتی که پیش روست، همگی وکیل الملة باشند نه وکیل الدولة یا وکیل فلان حزب و گروه و جریان سیاسی. قوانین مصوب در مجلس باید در عرصه خدمت به مردم باشند و تسلیم مجلس در برابر فشارهای دولت – هر دولتی که باشد – پذیرفته نیست. البته این روزها نمایندگان برای مجلس آتی آماده می‌شوند و به نظر می‌رسد برخی تحرکات، تبلیغاتی است، اما به عقیده من کاندیداهای مجلس باید از فریب مردم خودداری کنند. هرچند مردم عزیز ما هوشیارتر از آن هستند که فریب این‌گونه کارها را بخورند.
در پایان اگر سخنی دارید که در پرسش‌ها مطرح نشد، بفرمایید.
یکی از خصوصیات تفکر بسیجی ساده زیستی است. امام خمینی (ره) بارها فرمودند که مراقب فرهنگ وارداتی غرب باشید. فرهنگ وارداتی غرب همین چشم‌وهم‌چشمی‌هایی است که گریبان خانواده‌ها را گرفته است. استفاده از ماشین لوکس گران‌قیمت، امکانات لوکس یا همین لوازم‌آرایشی که گفته می‌شود در دنیا جزو بزرگ‌ترین واردکننده‌ها هستیم و تازه معلوم نیست بعد از رفع تحریم‌ها تا چه حد افزایش خواهد یافت. باید مراقب باشیم که ساده زیستی را از یاد نبریم و از نفوذ دشمن در قالب همین فرهنگ که شاید مهم‌تر از نفوذ سیاسی است غافل نشویم. به‌طور خلاصه باید عرض کنم که تفکر بسیجی تفکر پرهیز از اشرافی گری است. همین اشرافی گری است که باعث می‌شود ازدواج جوانان ما به مشکل بربخورد و جوان در سنی که باید شاداب و سرزنده باشد، دچار افسردگی شود. ازدواج سفید نتیجه همین نگرش غربی است که متأسفانه دامن‌گیر جامعه ما شده و باید با بازخوانی دوباره آرمان‌های امام و حاکم کردن نگرش ساده زیستی و قناعت جامعه را به ایدئال خود بازگردانیم.

بازگشت
آخرین عناوین
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  انسان، یگانه وجودی است که از خالق هستی بیش از همه‌ی موجودات دیگر عنایت دیده است و کرامت چشیده است. خداوند ودیعت امانت الهی را در وجود او نهاده است و اشرف مخلوقاتش خوانده است و به خاطر آفرینش او، بر خود آفرین گفته است. پروردگار هستی بخش، در معدن وجود ... بیشتر
 • 23 مهر ، روز جهانی عصای سفید
  بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند . علیرضا نوین اظهارات برخی از اشخاص را در آستانه انتخابات سیاه‌نمایی و هوچی‌گری دانست و خواستار قضاوت عادلانه و منصفانه مدیریت ... بیشتر
 • شهردار سابق تبریز در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون عمران؛
  آقای باهر کلاه‌تان را قاضی کنید/ شورا و شهرداری از پروژه‌هایی که ‌آن‌ها را «سرمایه‌بری» می‌دانید درآمد پایدار کسب می‌کند... بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  گروه اجتماعی آناج: ویژه‌ برنامه‌ی صفرتاصد، درصدد است فرصت یکسانی را در اختیار تمام اعضاء شورای شهر تبریز قرار دهد تا تک‌ تک آنان با حضور در تحریریه‌ی خبر آناج، مختصری از عملکرد خود را شرح دهند و ضمن پاسخ‌گویی به سوالاتِ مرتبط با حوزه‌ی شهری، اقدامات‌شان.. بیشتر
 • گفت‌وگوی آناج با رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز؛
  میهمان این هفته‌ی برنامه صفرتاصد، ایرج شهین‌باهر بود. رئیس کمیسیون عمران شورای چهارم تبریز اقدامات شاخص خود را در طول چند سال گذشته نام برد و در رابطه با ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت احترام و اکرام نیز در حق او بعمل آید، باز هم آن حضرت قربانی ظلم مضاعف ناشناختی و ... بیشتر
 • لزوم فاطمه(س) شناسی در ایام فاطمیه
  فاطمه(س) تنها مظلومه ایست که علیرغم همه ارادتهایی که مریدان اهل بیت(ع) نثارش می کنند، همچنان مظلوم و ناشناخته مانده است و حتی زمانیکه قرار است نهایت ... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  خورشید طلیعه سی و نهمین فجرپیروزی در آسمان ایران اسلامی درحالی نورافشانی می کند که سی و هشت سال از رشادت های مردمی که درنفی استبداد طاغوت و استقرارنظام اسلامی از بذل جان خویش نیز دریغ نورزیدند، می گذرد.... بیشتر
 • دعوت به راهپیمایی 22 بهمن و تبریک سالروز پیروزی انقلاب
  امروز و در آستانه سالگرد دیگری از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بیش از پیش نیازمند وحدت و همدلی آحاد ملت ایران و اطاعت از فرامین رهبر مدبر و شجاع خود ... بیشتر
کلیه حقوق این سایت برای شرکت داده پرداز طراحان ماندگار محفوظ میباشد